logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

Dominik v Európskom parlamente

23. november 2014

Dominik Drdul, reprezentant mladých Európanov s postihnutím a náš grantista, vystúpil 20. 11. 2014 v Európskom parlamente. O čom hovoril?

Dámy a páni!

Rád by som vyjadril moju radosť a vďaku Európskej Komisii za možnosť byť tu prítomný.

Som tu však aj z vlastného rozhodnutia a teším sa z toho. Rád rozprávam, no sedím tu s jasným  cieľom – svedčiť v mene všetkých detí so zdravotným postihnutím a aj tých, ktoré nemajú schopnosť samé sa obhajovať.

Narodil som sa pred sedemnástimi rokmi s diagnózami spina bifida (rázštep chrbtice) a hydrocephalus (vodnatieľka mozgu). Mnohé deti v Európe - s tými istými diagnózami - dokonca aj v dnes   zomierajú kvôli zlej zdravotnej starostlivosti, nedostatku informácií a kvôli tomu, že ich rodiny nemajú žiadnu podporu.

Som tu  schopný dnes sedieť vďaka tomu, že sa moji rodičia rozhodli dať mi príležitosť narodiť sa a tiež vďaka dobrej lekárskej starostlivosti a kvalitnému vzdelaniu.

Vnímam však, že to nie je samozrejmosť pre každé dieťa so zdravotným postihnutím.

Dnes (20.11.2014) si pripomíname  výročie prijatia Dohovoru  OSN o právach dieťaťa. Dohovor ovplyvnil životy miliónov detí po celom svete, vrátane detí so zdravotným postihnutím – takých ako ja. Avšak práva mnohých detí so zdravotným postihnutím nie sú dodnes akceptované. Mnohé deti vyrastajú v ústavnej starostlivosti, ktorá je strašným miestom pre dieťa a veľmi ma mrzí, že sa to stále deje v Európe a to v rozpore so spomínaným Dohovorom.

Mnohokrát počas môjho života sa stalo, že dopelí rozhodovali o mne aj v môj neprospech.

Dokážete si vôbec predstaviť, že by hocikto rozhodoval o vás? O tom, čo môžte alebo nemôžte robiť?

Albert Einstein kedysi povedal: “Ak budeme rybu posudzovať podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý zbytok svojho života žiť v presvedčení, že je neschopná.” S týmto musím súhlasiť, pretože aj mne sa veľakrát stalo, ž esa niekto zameral na moje slabosti, nie na moje silné stránky. Nie je ťažké odhaliť moje zdravotné znevýhodnenie. Je evidentné. Dokážete vy – dospelí – odhaliť moje schopnosti a schopnosti ostatných detí so zdravotným znevýhodnením­?

Prosím, pokúste sa! Aby ste to však mohli urobiť, musíte mne a všetkým ostatným deťom so zdravotným  znevýhodnením umožniť stať sa vašimi partnermi. Veľmi si prajeme a túžime, aby ste nás brali vážne.

25 rokov po prijatí Dohovoru stále potrebujeme vašu podporu, aby každé dieťa mohlo žiť lepšie, šťastnejšie a zdravšie.

Ďakujem za pozornosť!

Dominik Drdul


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog