Prečo sú nenávistné prejavy nebezpečné? Ako brániť ponižovaniu a výsmechu? Ako rozpoznávať zárodky nenávistných poznámok na internete? Rada mládeže Žilinského kraja (RMŽK) sa prostredníctvom projektu Mladí bez nenávisti snažila vytvoriť prostredie, kde sa mladý človek dozvie o nebezpečenstve nenávistných prejavov i to, ako sa im brániť. Zamerala sa na stredoškolákov vo veku 15 -17 rokov.
RMŽK zrealizovala prieskum, do ktorého sa zapojilo 780 mladých ľudí z celého Slovenska. Ten ukázal, že najviac ohrozenou skupinou na Slovensku je rómska menšina, LGBTI a chudobní ľudia. Dobrou správou je, že mladí ľudia sa chcú naučiť, ako reagovať na odlišné názory a vyjadriť svoj názor.
V rámci projektu RMŽK vyškolila 61 mládežníckych vedúcich a pracovníkov s mládežou.
Odborníci vypracovali 13 metodík zameraných na prácu s mládežou v témach, ktoré rezonovali v prieskume. Vďaka projektu RMŽK zároveň vyškolila 61 mládežníckych vedúcich a pracovníkov s mládežou.
Vyškolení pracovníci sa potom mohli „rozbehnúť“ na stredné školy. Počas 67 vzdelávacích hodín 1 694 mladých ľudí prežilo dôsledky nenávistných prejavov na vlastnej koži, čo prispelo k lepšiemu pochopeniu tejto hrozby. . „Diskutovali sme, ako sa dá zastaviť táto ničiaca lavína a mnohí sa vyjadrili, že sa stanú aktívnymi ničiteľmi nenávistných, ponižujúcich a výsmešných poznámok“, hovoria realizátori projektu podporeného z Nórskych fondov.
Dôsledky nenávistných prejavov si študenti vyskúšali počas vzdelávní na vlastnej koži. O to ľahšie mohli pochopiť nebezpečenstvo, ktoré z takýchto postojov plynie.
Na nebezpečenstvo nenávistných prejavov na internete upozornila kampaň CTR+Hate+Delete. Stredoškoláci sa do nej zapojili pridaním odznaku „bez nenávisti“ k fotografii na sociálnych sieťach a tiež písaním blogov zameraných na túto tému.
Podujatím Bambifest študenti upozornili na problém nenávisti a potrebu sa voči nemu postaviť aj širokú verejnosť.
„Bolo nám cťou prispieť k šíreniu úcty, pokoja a radostnejšieho života, ktorý ničí akúkoľvek nenávisť a podporuje prostredie, kde sa každý človek cíti prijatý a spokojný“, zhodnotili prínos projektu realizátori.
Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia na podporu sociálnych zmien.
Projekt: Mladí bez nenávisti
Obdobie realizácie: máj 2014 - september 2015
Príjemca podpory: Rada mládeže Žilinského kraja (občianske združenie), Žilina
Financovanie: 32 949,00 € (AOI 90 % = 29 654,00 €)
Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.
Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.
Mapa stránok Children of Slovakia Foundation Vstup do starej online aplikácie Vstup do NOVEJ online aplikácie
© 2015 Nadácia pre deti Slovenska. Všetky práva vyhradené.