logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

Hate speech nie je názor!

titulka 04. apríl 2016

Prečo sú nenávistné prejavy nebezpečné? Ako brániť ponižovaniu a výsmechu? Ako rozpoznávať zárodky nenávistných poznámok na internete? Rada mládeže Žilinského kraja (RMŽK) sa prostredníctvom projektu Mladí bez nenávisti snažila vytvoriť prostredie, kde sa mladý človek dozvie o nebezpečenstve nenávistných prejavov i to, ako sa im brániť. Zamerala sa na stredoškolákov vo veku 15 -17 rokov.

RMŽK zrealizovala prieskum, do ktorého sa zapojilo 780 mladých ľudí z celého Slovenska. Ten ukázal, že najviac ohrozenou skupinou na Slovensku je rómska menšina, LGBTI a chudobní ľudia. Dobrou správou je, že mladí ľudia sa chcú naučiť, ako reagovať na odlišné názory a vyjadriť svoj názor.


V rámci projektu RMŽK vyškolila 61 mládežníckych vedúcich a pracovníkov s mládežou. 

 

Odborníci vypracovali 13 metodík zameraných na prácu s mládežou v témach, ktoré rezonovali v prieskume. Vďaka projektu RMŽK zároveň vyškolila 61 mládežníckych vedúcich a pracovníkov s mládežou.

Vyškolení pracovníci sa potom mohli „rozbehnúť“ na stredné školy. Počas 67 vzdelávacích hodín 1 694 mladých ľudí prežilo dôsledky nenávistných prejavov na vlastnej koži, čo prispelo k lepšiemu pochopeniu tejto hrozby. . „Diskutovali sme, ako sa dá zastaviť táto ničiaca lavína  a mnohí sa vyjadrili, že sa stanú aktívnymi ničiteľmi nenávistných, ponižujúcich a výsmešných poznámok, hovoria realizátori projektu podporeného z Nórskych fondov.


Dôsledky nenávistných prejavov si študenti vyskúšali počas vzdelávní na vlastnej koži. O to ľahšie mohli pochopiť nebezpečenstvo, ktoré z takýchto postojov plynie. 

Na nebezpečenstvo nenávistných prejavov na internete upozornila kampaň CTR+Hate+Delete. Stredoškoláci sa do nej zapojili pridaním odznaku „bez nenávisti“ k fotografii na sociálnych sieťach a tiež písaním blogov zameraných na túto tému. 

Podujatím Bambifest študenti upozornili na problém nenávisti a potrebu sa voči nemu postaviť aj širokú verejnosť. 

„Bolo nám cťou prispieť k šíreniu úcty, pokoja a radostnejšieho života, ktorý ničí akúkoľvek nenávisť a podporuje prostredie, kde sa každý človek cíti prijatý a spokojný“, zhodnotili prínos projektu realizátori.

Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia na podporu sociálnych zmien.

Projekt: Mladí bez nenávisti

Obdobie realizácie: máj 2014 - september 2015

Príjemca podpory: Rada mládeže Žilinského kraja (občianske združenie), Žilina

Financovanie: 32 949,00 € (AOI 90 % = 29 654,00 €)

 

 


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog