logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

Pomáhame vytvárať bezpečné prostredie deťom v utečeneckých táboroch. Pridáte sa?

07. september 2016

Žiadne sprchy, nedostatok ovocia, žiadne výlety, návštevy príbuzných, či iné zmysluplné trávenie voľného času, prípravy do školy. Nič z toho, čo je pre deti v našom regióne bežné, nemohli zažiť deti v utečeneckých táboroch. Deti, ktoré stratili svoje detstvo, pocit bezpečia a perspektívu domova, na ktorý boli zvyknuté... Ich rodičia sa rozhodli prekročiť more, lebo za jeho obzorom vidia šťastnejšiu budúcnosť svojich detí. Dovtedy ich však čaká dlhá cesta strádania s neistým koncom. A je aj na nás, či im vieme a chcem podať pomocnú ruku. My ju podávame - najbližší výjazd dobrovoľníkov, ktorý organizuje mimovládna nezisková organizácia Animus apertus, je naplánovaný od 12. do 15. septembra 2016.

Animus apertus pomáha deťom, ktoré sú s rodični na úteku, aby si hľadali bezpečné miesto pre svoj život a lepšiu budúcnosť svojich detí.  Dobrovoľníci zo Slovenska pomáhajú počas pravidelných výjazdov v utečeneckých táboroch najmä v Srbsku. V auguste v rámci projektu Spoločne pre ľudí na úteku, ktorý podporila Nadácia pre deti Slovenska z fondu Pomoc deťom v utečeneckej kríze, navštívili dva utečenecké tábory na srbsko-maďarskej hranici a denné centrum pre ľudí na úteku v Belehrade.

Zatiaľ, čo v Belehrade bolo miesto pre utečencov a ich deti personálne, obsahovo i materiálne dostatočne zabezpečené, situácia na hraniciach je omnoho horšia. V tábore v Kelebili je k dispozícii niekoľko provizórnych spŕch a toaliet a miestna organizácia tu buduje denné centrum pre deti. Na mieste je približne 250 ľudí na úteku, z toho minimálne 30% tvoria deti. Keďže najväčší problém predstavuje nedostatok dobrovoľníčok a dobrovoľníkov, dohodli sa na spolupráci - organizovaním pravidelných dobrovoľníckych výjazdov. Dobrovoľníci Animus Apertussa primárne zameriavajú na pomoc deťom a rodinám s deťmi

Aj v ďalšom utečeneckom tábore je situácia veľmi ťažká. Napriek takmer rovnakej kapacite utečencov i pomeru detí a dospelých, tento tábor nemá žiadne sprchy, nepôsobí v ňom žiadna organizácia či iniciatíva venujúca sa voľnočasovým aktivitám. Počas jesene by tu preto radi zriadili bezpečný priestor pre deti a koordinovali dobrovoľnícke aktivity s ďalšími organizáciami. Oproti Kelebiji je tento tábor oveľa horšie materiálne i potravinovo zabezpečovaný, preto dobrovoľmíci zo Slovenska priamo na mieste využili možnosť rýchlej pomoci prostredníctvom nákupu základných potravín a ovocia, ktoré podľa slov miestnych utečencov a utečenkýň nevideli už niekoľko mesiacov.

Najbližší výjazd dobrovoľníkov je naplánovaný od 12. do 15. septembra. Aj Vy sa môžete pridať a ako dobrovoľník/dobrovoľníčka aspoň niekoľko dní pomôcť deťom prežiť ich najťažšie obdobie ich života, keď nemajú svoj domov, pocit bezpečia, žiadne uchopiteľné svetielko na konci tunela.

Ak ste sa rozhodli, že pomôžete, kontaktujte, prosím, koordinátorku komunikácie Kaju Bernátovú na bernatova@animusapertus.sk.


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog