logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

Srdce plné zdravia aj na strednom Slovensku

srdce 16. november 2015

Roadshow Srdce plné zdravia pokračovala vo svojej púti v období od 21. októbra do 6. novembra na strednom Slovensku. Nadácia pre deti Slovenska v spolupráci so Slovenskou nadáciou srdca a za podpory Nadácie Tesco v rámci vzdelávania navštívili 5 škôl, kde o zdravom spôsobe stravovania a životného štýlu malo prednášku a ochutnávky viac ako 400 žiakov.

Deti trávia čoraz viac času za počítačom a pred televízorom. Fyzické aktivity dnes často nahrádza sedavý spôsob života. Podľa viacerých výskumov o stave výživy a stravovacích návykoch u detí rastie obezita, poruchy stravovania a s tým spojený nezdravý životný štýl. Podľa prieskumu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave 17 % slovenských detí vo veku 6 – 16 rokov vôbec neraňajkuje, počet detí, ktoré na desiatu pravidelne konzumujú sladkosti a počet detí, ktoré obedujú nepravidelne sa s vekom zvyšuje.

Presne tieto údaje sme si overili v praxi. Projekt Srdce plné zdravia má za cieľ upozorniť na negatívne následky nezdravého spôsobu stravovania a životného štýlu u detí vo veku 9 až 14 rokov. Zároveň bolo cieľom naučiť deti, ako sa stravovať a žiť zdravšie. Na všetkých školách sa poradcovia výživy rozprávali s deťmi a väčšina z opýtaných v daný deň neraňajkovalo. Dôvodom bol najčastejšie nedostatok času. Práve preto sme im ukázali vhodnú formu rýchlych, zdravých raňajok. Deťom veľmi chutili a nechceli veriť, že ovsené vločky môžu byť také dobré.

Okrem výživných raňajok, desiaty a olovrantu sme deťom zaujímavou formou zdôraznili dôležitosť pitného režimu. Ukážkou bola fľaša známeho kolového nápoja, ktorá obsahuje veľké množstvo cukru. Presne také isté množstvo cukru sme pridali do čistej vody a deťom ponúkli na ochutnávku. „Fúj, to je hnusné!!“ sme počuli takmer od každého, kto skúsil. Po následnom vysvetlení, že rovnaké množstvo cukru obsahuje aj známy nápoj, sme dostali jasnú odpoveď. Už to nikdy viac nebudem piť! Našlo sa však aj pár takých, ktorí na cukrovú vodu povedali mňam. Ťažko povedať, či šlo o prejav puberty a tzv. „machrovanie“ alebo deti už majú natoľko vyvinutú závislosť na rafinovaných cukroch, že im nápoj naozaj chutil a to by len potvrdzovalo vážnosť situácie o nesprávnych stravovacích návykoch detí, ktoré sa tento projekt snaží napraviť. Následne ochutnávali zdravé ovocné šťavy.

Najväčším lákadlom na stolíkoch boli jednoznačne sladké koláče. V tomto prípade išlo o sladkú zdravú pochúťku bez cukru a múky, ktorú pripravila dobrovoľníčka Mary. Maškrty mali okrem detí obrovský úspech aj u vyučujúcich, ktorým sme na vyžiadanie posielali po ukončení aktivít recepty.

Dôležitou súčasťou roadshow boli aj pohybové aktivity, ktoré dobrovoľníci pripravili deťom presne na mieru. Ukázali sme im, ako predchádzať bolestiam hlavy pri nadmernom používaní PC a smartfónov, rôzne techniky z reflexnej masáže a krátke účinné cviky, ktoré môžu realizovať v rámci 30 minút aktívneho denného pohybu. Typy ako predchádzať bolesti hlavy zaujali aj pani učiteľky.
Celá roadshow prebiehala na 5 školách na strednom Slovensku, konkrétne išlo o školy v Kvačanoch, Žiari nad Hronom, Zvolene, Námestove a v Banskej Bystrici. Všade sme sa stretli s pozitívnymi reakciami zo strany žiakov a vedenia škôl. Deti boli disciplinované, ochotné spolupracovať a vyučujúci by boli radi, keby boli podujatia podobného charakteru organizované častejšie. Za uváženie stojí rovnaká reakcia žiačky aj učiteľky z Námestova: „Je super, že sa takéto podujatie organizuje aj u nás na Orave a nie len v Bratislave.“


  


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog