logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

Správni rodičia - akí máme byť?

spravni rodicia 20. november 2015

Ak chceme byť správnymi rodičmi, musíme správne komunikovať so svojimi deťmi. Vyplýva to z prieskumu Inovačného vzdelávacieho centra Nadácie pre deti Slovenska, v ktorom až 52% zo 487 opýtaných detí a teenagerov uviedlo, že im rodičia venujú málo pozornosti. Kampaňou „Správni rodičia“ chceme pomôcť nám, „dospelákom“ a rodičom, to jednoducho zmeniť.

Kampaň Správni rodičia sme spolu s agentúrou Jandl v online svete odštartovali v júli tohto roka – na začiatku letných prázdnin, kedy s deťmi trávime prirodzene viac času. Všetko sa začalo uverejnením videa, v ktorom herec Ľuboš Kostelný deťom ponúkal tých “správnych” rodičov – plyšové bábky, ktoré si deti zakaždým vypočujú, zahrajú si s nimi futbal alebo im prečítajú rozprávku na dobrú noc. No ak si pozorne pozriete jednotlivé scény, hneď je jasné, že takíto plyšáci vôbec rodičov nedokážu nahradiť.

Videom sme zároveň chceli upozorniť na výsledky nášho prieskumu, v ktorom až 52%  zo 487 opýtaných detí uviedlo, že im rodičia venujú málo pozornosti. Na sociálnych sieťach sme tým vyvolali rozsiahlu diskusiu. Samotní rodičia začali písať krátke príbehy o tom, ako trávia čas so svojimi deťmi, čo si rozhovormi s nimi uvedomili a aké sú tieto chvíle nenahraditeľné.

Dnes prichádzame s ďalším videoklipom, ktorý nesie jasný odkaz – táto kampaň je o nás, milí dospelí, milí rodičia. Započúvajme sa do toho, čo nám vravia deti.

Ak chceme byť správnymi rodičmi, musíme správne komunikovať so svojimi deťmi. Pýtate sa ako? V prieskume Inovačného vzdelávacieho centra našej nadácie, ktorý sme v marci realizovali v rámci projektu Komunity priateľské deťom, nám deti dali jasné odpovede:

„Dospelí by mali brať deti ako ľudí, ktorí majú právo na svoj názor. Neodsudzovať ich podľa veku. “ dievča, 13 r.

„Mali by sa snažiť viac ich pochopiť, aby sa mladí ľudia necítili osamelo, aby cítili podporu a aby vedeli, že sa majú na koho obrátiť, keď majú nejaký problém” chlapec, 14 r.

“Aspoň sa snažiť pochopiť deti v akejkoľvek situácii a neporovnávať dieťa s inými,  lebo každý sa správa inak. Dať im dostatok času na spoznanie nových vecí , na oddych ale samozrejme sa o svoje dieťa zaujímať a ísť mu príkladom. Mali by sa deťom viac venovať, keď môžu, aby deti chápali akí dôležití sú rodičia pre deti.” dievča, 13 r.

“Mali by sa ich pýtať na zmeny v ich okolí, na ich pocity z miest ktoré často navštevujú a aby mali prístup k všetkým ihriskám a herným plochám” chlapec, 15 r.

„Mali by viac veriť svojim deťom. Lebo keď niečo urobím, nikdy mi neveria, viac vždy veria druhým.” chlapec, 9 r.

Myslíte, že všetky tieto rady dodržiavate? Tak vitajte v klube správnych rodičov ☺ Ak máte pocit, že na svojej komunikácii s deťmi ešte máte čo zlepšovať, nechajte sa inšpirovať radami odborníkov na našej stránke codetipotrebuju.sk.


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog