logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

Detská reštaurácia učí deti byť zodpovednými a samostatnými

detska restika 16. apríl 2016

Tento rok sa o grant z Hodiny deťom uchádza 143 projektov, z toho až 62 sa chce zamerať na dieťa a jeho radosti. Rovnako ako projekt OZ Poza školu – Detská reštaurácia v novom šate, ktorý Hodina deťom podporila vlani sumou 2 340 eur. Ovplyvnil životy detí, ale i celej obce. Zaslaním SMS na číslo 800 môžete podporiť aj ďalšie užitočné projekty pre deti.

Dedinka Omšenie, neďaleko Trenčianskych Teplíc, v sebe skrýva poklady. Sú nimi nadšení mladí ľudia, ktorí vedia, ako aktívne a plnohodnotne tráviť svoj voľný čas.

Pomáha im v tom Občianske združenie Poza školu, za ktorým stoja Jarka Šabatková, Gabika Porubčanová a Deny Križanová. Tieto tri ženy prišli v roku 2012 s nápadom vytvoriť v obci detskú kaviareň.

Každý víkend počas veľkých prázdnin sa vtedy priestory nad „Jednotou“ otvorili verejnosti. Mladí i starí si mohli dať palacinky, langoše, koláčik, čaj alebo kávu.  Na rozdiel od bežnej reštaurácie ich však neobsluhovali dospelí, ale deti.

Odvtedy prešlo niekoľko rokov a detská reštaurácia sa zmenila. „Bolo veľmi náročné otvoriť reštauráciu 8x za sebou. Vyžadovalo to veľmi veľa času a energie.“, hovorí predsedníčka OZ Poza školu, Jarka Šabatková.

Dnes je reštaurácia otvorená trikrát do roka – raz počas letných prázdnin, na sv. Mikuláša a na sv. Valentína. „Ľudia si na reštauráciu už zvykli a radi sem chodia. Už teraz sa pýtajú, kedy zase otvoríme“, dodáva s úsmevom.

Deti dostávajú pri príprave menu i priestorov úplnú voľnosť. Napríklad vlani sa rozhodli, že prestrú 17 stolov.

„Usmernili sme ich, nech si dobre premyslia, či zvládnu obslúžiť toľko ľudí. Deti si verili, a i keď nestíhali, bola to pre nich dobrá skúsenosť.“, prezradila Jarka.

Deti majú na starosti i rozpočet, prípravu kostýmov pre čašníkov, kuchára a animátora, výzdobu i propagáciu otvorenia kaviarne. Týmito činnosťami sa učia zodpovednosti a tímovej spolupráci.

Na projekte Detská kaviareň spolu pracujú deti od 9 do 19 rokov. Mladší a starší žiaci sa navzájom podporujú a učia sa. Tí starší prichádzajú do obdobia, kedy sa rozhodujú, čo ďalej.

Niektorí odchádzajú na vysokú školu, iní zase plánujú odísť do zahraničia. Aj to bol dôvod, prečo sa OZ Poza školu rozhodlo usporiadať kurz čašník: „Chceme zaučiť novú generáciu, ktorá sa bude detskej kaviarni venovať“, hovorí Jarka Šabatková.

V Nadácii pre deti Slovenska sme veľmi radi, že sme projekt Detská reštaurácia v novom šate mohli podporiť z grantového programu Hodina deťom. O to viac, že sa OZ Poza školu venuje aj ďalším aktivitám prospešným pre deti a mladých ľudí.

 „Každý štvrtok sa s deťmi stretávame v telocvični, kde hrávame floorball. Skúšali sme aj iné športy, ale floorball u detí vyhráva“, smeje sa Jarka Šabatková.

Občianske združenie sa venuje aj publikačnej činnosti. Zábavné čítanie o lienke Školienke, ktorá spolu s deťmi spoznáva písmenká a potom učí aj svojich kamarátov chrobáčikov, má úspech na viacerých základných školách.

„Denysa Križanová je učiteľka.  Na každý pondelok mama jej žiačky, spisovateľka Silvia Havelková, napísala rozprávku na tému, ktorú sa práve chystala odučiť. Tak vznikli Školienkine dobrodružstvá.“

Každú rozprávku si deti v škole nakreslili a tieto originálne ilustrácie nájdete v knižke. „Povedali sme si, že by bola škoda nechať si to len pre seba a tak sme našli partnerov, ktorí nám knihu pomohli vydať“, hovorí Jarka Šabatková.

Dnes má knižka aj pokračovania - Školienkinu čítanku a pre všetkých zvedavcov sveta moderných technológií a internetu, aj časopis Školienka in media. „Radi by sme vydali aj pokračovanie, ale uvidíme, či na to nájdeme partnerov“, dodáva Jarka.

Detská reštaurácia v novom šate je jeden z mnohých prínosných projektov, ktoré Hodina deťom podporila. Tento rok sa o grant uchádza 143, pomôžte nám podporiť z nich čo najviac. Pošlite SMS na číslo 800 a zvýšte počet šťastných detí na Slovensku. Ďakujeme!

 


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog