logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

Projekt Cesta do života

31. máj 2012

"Chcem dokázať, že deti z detského domova netreba odsudzovať, ale treba im dať šancu, aby mohli svoj sen naplniť. Niekedy sa v duchu usmievam, že aj vďaka tomuto projektu sa zo šedej myšky stala krásna labuť, ktorá je schopná šťastne žiť svoj život." Daniela

NF Samsung DOMOV Názov organizácie: Detský domov Pečeňady
Projekt: DOMOV2-24-03-2011 Názov projektu: Cesta do života
Výška podpory: 6 155,00 EUR Miesto: Pečeňady

"Hoci som mala dávno už 18.rokov, necítila som sa byť dospelou. Každý mi v domove hovoril, počkaj keď budeš dospelá potom si môžeš robiť čo chceš, veď uvidíš aký je ten život ťažký... A ono to prišlo. Ja zakríknutá dospeláčka som úspešne ukončila štúdiu na pedagogickej a sociálnej akadémii. Zrazu som stála pred otázkou čo ďalej, čo s mojim životom, čo ma vlastne čaká.. Otvárali sa mi veľké možnosti. Na jednej strane som chcela byť už zamestnaná, ale mala som obavy a strach čo ma vlastne v tom novom a nepoznanom živote čaká. Svitla mi nádej, že si ešte určitým spôsobom predĺžim svoj bezstarostný život. Pani riaditeľka detského domova, nás mladých dospelých  zoznámila s možnosťou zapojiť sa do projektu  „Vstup do života“, ktorý na jeden rok organizoval detský domov  v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.  Myšlienka zúčastniť sa na tomto projekte ma hneď nadchla. Bolo pre mňa veľmi lákavé pokračovať v stretnutiach s kamarátmi, ale aj rovesníkmi z Veľkého Medera. Tešila som sa, že spoznám nových ľudí, naučím sa nové veci, naučím sa lepšie sa pripraviť na samostatný vstup do života. Priznávam sa, že ja zakríknutá, nevýrazná šedá myška som zároveň mala obavy či všetko zvládnem a vôbec, aby som sa správala ako „dospelá“.
Bola som veľmi rada, keď sa mi podarilo nájsť zaujímavú prácu v Domove sociálnych služieb, kde sa starám o starých a veľakrát i bezvládnych ľudí. Často som si kládla otázku či to všetko zvládnem, či to stojí za to, aby som nevyspaná po nočnej službe, unavená presedela ďalšie hodiny na vzdelávacích aktivitách. Boli chvíle, keď som to chcela vzdať, ale teraz   po skončení projektu som hrdá na seba, že som to vydržala a projekt som úspešne ukončila s ďalšími kamarátmi. Nie vždy som mala náladu, ale účasť na rôznych aktivitách ma naučila prekonať samú seba. Otestovala som si svoje schopnosti, získala nové vedomosti a zručnosti, zoznámila sa s mnohými šikovnými, múdrymi i dobrými ľuďmi a našla som aj nových priateľov.
V dnešnej dobe, keď peniaze hýbu svetom a za všetko sa platí, som si až po skončení projektu uvedomila, akú som dostala od života šancu. Víkendové vzdelávacie aktivity ma nielen posunuli ďalej ale pomohli mi aj konečne viac dospieť. Musela som prevziať zodpovednosť nielen za svoje správanie, ale aj za svoje rozhodnutia. Naučila  som sa pracovať v tíme, naučila som sa podriaďovať svoje záujmy záujmom iných. Skúsenosti s riešením konfliktov, komunikácia a aktívne počúvanie, ktoré som si osvojila sú mojim každodenným pomocníkom v mojej neľahkej práci. Som šťastná, že moje poznatky a vedomosti, ktoré som získala štúdiom na pedagogickej a sociálnej akadémii sa rozšírili a prehĺbili. Snažím sa, aby som si svoje zamestnanie udržala, pretože je to moja vysnívaná práca a tým si plním aj svoj sen. Ani sama som neverila, že to dokážem byť samostatná, pomáhať iným. Nesmierne ma povzbudzuje aj môj partner s ktorým bývam v spoločnom byte. Som rada, že aj on moje nové poznatky a skúsenosti berie a že mi uľahčuje cestu životom." Daniela

 


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog