Justícia priateľská deťom
27. september 2016
“Systém súdnictva nemôže byť slepý ku skutočnosti, že deti majú špecifické potreby a práva. Keď sú deti zapojené do súdneho konania, váhy spravodlivosti môžu byť len vtedy vyvážené, keď je zachovaný najlepší záujem detí a ak sa im dá primeraná šanca pochopiť, čo je v hre a zúčastniť sa na rozhodovaní, ktoré sa ich týka," Maud de Boer-Buquicchio, zástupkyňa generálneho tajomníka Rady Európy
Východisko
Míľniky predchádzajúce vzniku programu
-
marec 2010 - špecialisti Rady Európy zverejnili dotazník pre deti s otázkami spojenými s ich postavením v súdnom konaní. Do výzvy sa prostredníctvom Kancelárie verejného ochrancu práv zapájajú aj deti a mladí ľudia zo Slovenska.
-
17. november 2010, Štrasburg - Výbor ministrov Rady Európy prijal usmernenie o justícii priateľskej k deťom (Guidelines on Child -Frendly Justice / Recommendation CM/REC (2010) 6). Obsahuje pokyn vládam zlepšiť prístup detí k spravodlivosti a zaobchádzaniu s deťmi v justícii (občianske, správne a trestné konania).Usmernenia by mali byť praktickou príručkou pre vykonávanie medzinárodne dohodnutých a záväzných noriem v súdnych aj mimosúdnych konaniach a reagujú na požiadavky samotných detí.
-
12. november 2012, Bratislava, UNICEF a Nadácia Pontis realizovali seminár Súdnictvo priateľské deťom.
-
V roku 2014 sa Nadácia pre deti Slovenska zapojila do medzinárodného projektu „Rešpektovanie detských práv: Posilňovanie kapacity profesionálov v EÚ pri napĺňaní práv zraniteľných detí" (Unlocking Children’s Rights: Strengthening the capacity of professionals in the EU to fulfil the rights of vulnerable children). Do projektu, ktorého správcom a lídrom je organizácia Coram Children's Legal Centre z Veľkej Británie, je zapojených 10 organizácií z celej Európy.
-
2015: FRA: Súdnictvo zohľadňujúce potreby detí – hľadiská a skúsenosti odborníkov
Cieľ programu
-
pomocou tréningov zvýšiť povedomie profesionálov o právach detí a posilniť ich zručnosti v interakcii s deťmi tak, aby boli rešpektované, chránené a dodržiavané práva detí, a aby bolo deťom umožnené zmysluplne participovať na rozhodnutiach, ktoré sa ich týkajú.
Partner programu
Cieľová skupina
-
profesionáli pracujúci s deťmi, ktoré sa z rôznych príčin dostali do styku s justičným systémom (sudcovia, prokurátori, sociálni pracovníci, policajti, pracovníci krízových centier pre deti, reedukačných domovov pre mládež alebo diagnostických centier, učitelia, psychológovia a zdravotní pracovníci.
Aktivity Nadácie pre deti Slovenska
2015
-
PRIESKUM medzi vybranými profesionálmi pracujúcimi s deťmi, ktoré sa z rôznych príčin dostali do styku s justičným systémom: s prokurátormi, sociálnymi pracovníkmi, lekármi, policajtmi, pracovníkmi krízových centier pre deti ako aj s pracovníkmi reedukačných domovov pre mládež alebo diagnostických centier a psychológmi. Cieľom prieskumu bolo zistiť, aké sú vedomosti profesionálov o právach dieťaťa, vývoji dieťaťa a komunikácii s dieťaťom a skúsenosti z praxe v týchto oblastiach. na základe týchto podkladov líder projektu Coram Children´s Legal Centre z Veľkej Británie vypracoval metodiku a pripravil materiály na tréningy.
2016
Výstupy programu
Dôležité dátumy
-
29.-30. septembra 2016 - hodnotiace stretnutie projektu na medzinárodnej úrovni v Londýne