logo Nadácia pre deti Slovenska
...pre lepší život detí

SPACE project - tu sa cítim dobre!

12. január 2017

Verejné priestory, v ktorých deti a mladí ľudia žijú, spravidla navrhujú a realizujú dospelí tak, aby vyhovovali hlavne dospelým. Často ani priestory zdravotníckych zariadení či škôl, v ktorých sa s prítomnosťou detí ráta, nemožno považovať za priateľské deťom. Deti a mladí ľudia by mali byť rešpektovanými partnermi pri navrhovaní i tvorbe prostredia, ktoré využívajú.

Charakteristika

Projekt, ktorého cieľom je napomôcť tým, ktorí navrhujú verejné či súkromné priestory, v ktorých sa pohybujú deti a mladí ľudia tak, aby zohľadňovali ich prirodzené potreby. Pomôcť im zároveň pri zapájaní detí a mladých ľudí do procesu navrhovania týchto priestorov.
Výsledkom takto riadeného procesu tvorby priestorov bude to, že sa v nich budú nielen dospelí, ale aj deti a mladí ľudia cítiť prirodzene a bezpečne. To sa pozitívne odrazí aj na ich správaní sa a výkonoch.

Východisko

Verejné priestory, v ktorých deti a mladí ľudia žijú, sa spravidla navrhujú a realizujú tak, aby vyhovovali hlavne dospelým. Často ani priestory zdravotníckych zariadení či škôl, v ktorých sa s prítomnosťou detí ráta, nemožno považovať za priateľské deťom a mladým ľuďom. Deti a mladí ľudia by mali byť rešpektovanými partnermi pri navrhovaní i tvorbe prostredia, ktoré využívajú. Tento prístup sme sa rozhodli overiť aj pri návrhu našich vlastných nových priestorov, pri rekonštrukcii nového sídla Nadácie pre deti Slovenska. Naše vlastné skúsenosti sa stanú súčasťou výstupov projektu.

V projekte

• počúvame názory detí a mladých ľudí na prostredie v ktorom žijú, vzdelávajú sa, neformálne sa stretávajú,
• mapujeme potreby detí a mladých ľudí v súvislosti s ich životným priestorom, hľadáme a propagujeme riešenia, ktoré na ne reagujú,
• podporujeme deti a mladých ľudí, ktorí sa chcú stať spolutvorcami svojho prostredia,
• vzdelávame dospelých a podporujeme ich vzájomnú spoluprácu s deťmi a mladými ľuďmi pri tvorbe prostredia, ktorého sú súčasťou.

Aktivity v tomto školskom roku:

  • Výzva, na ktorú do 5. februára 2017 reagovali deti z celého Slovenska.
  • V súčasnosti práce triedime tak, aby sme s nimi solovili študentov architektúry. Tí by ich mali integrovať do konkrétnych architektonických riešení priestorov.
  • Z vystavených prác pripravíme výstavu "Miesto, kde sa cítim dobre."


Stante
sa našim
partnerom
aj Vy
Nadácia pre deti Slovenska

Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte občasné informácie o nových výzvach a vyhláseniach nadácie.

Spojte sa s nami
Created by Krea
Blog
Donate
Vyplňte formulár v päte stránky.
Navštívte nás aj na facebook
Donate

Portál

Newsletter

Blog