Európsky kvíz o peniazoch: Národné kolo bude 23. marca. Žiacke tímy sa doň už môžu prihlásiť

Študentské tímy si opäť budú môcť otestovať svoju finančnú gramotnosť – je tu 6. ročník Európskeho kvízu o peniazoch. Školy môžu svoje tímy registrovať oddnes 6. februára 2023 až do piatka 17. marca 2023.

Pre študentov od 13 do 15 rokov bude vo štvrtok 23. marca 2023 v čase od 11:00 do 11:45 pripravené národné kolo Európskeho kvízu o peniazoch (European Money Quiz). Národné kolo sa uskutoční v online priestore prostredníctvom vzdelávacej platformy Kahoot!. Otázky sa budú zobrazovať v živom vysielaní. No a kto vyhrá, ten pôjde na európskeho finále do Bruselu osobne!

Registračný formulár na prihlásenie žiackych tímov nájdu učitelia TU.

Kto sa môže kvízu zúčastniť?

Kvízu sa môžu zúčastniť celé triedy, v rámci jednej triedy však môže vzniknúť aj viac tímov. Do kvízu sa taktiež môžu prihlásiť zmiešané tímy žiakov a študentov z rôznych tried vo veku 13 až 15 rokov, ktorí majú záujem vyskúšať si svoje vedomosti z oblasti financií či digitálnej bezpečnosti. Počet žiakov alebo študentov v tíme je tentokrát limitovaný, v jednom tíme ich musí byť aspoň osem.

Kde sa môžu tímy zaregistrovať?

Svojich žiakov môžu učitelia zaregistrovať priamo cez registračný formulár TU. Podrobnejšie informácie o kvíze sú dostupné na webe www.europskykvizopeniazoch.sk. Sú tam i pravidlá národného kola, európskeho kola či technické špecifikácie. V sekcii Pre pedagógov sa nachádzajú aj podporné materiály, ktoré môžu učitelia so svojimi žiackymi tímami použiť v rámci prípravy na kvíz. Sú tam aplikačné úlohy a cvičné kvízy, slovník ekonomických pojmov, aj úlohy o digitálnej bezpečnosti.

O čom je Európsky kvíz o peniazoch?

Schopnosť spravovať osobné financie je dôležitá pre každého človeka – čím skôr tomu deti a mladí ľudia porozumejú, tým lepšie. Cieľom Európskej bankovej federácie je zvyšovať v Európe ich finančnú gramotnosť, preto každoročne koordinuje prostredníctvom svojich členov v európskych krajinách stovky podporných aktivít v rámci Európskeho týždňa financií. Na Slovensku to bude už 6. Európsky kvíz o peniazoch.

Navyše, kvízovanie na čas nie je len učenie sa a podávanie výkonu pod istým tlakom, ale aj zábava. Študenti pri kvíze zistia, kto je praktickejší v matematike, kto má silnejšiu logiku, kto zase rýchlo vyhľadáva informácie a pozná relevantné zdroje, kto má silnú intuícii a kto je tímový hráč. Úspech nezávisí od jednotlivca, zaručí ho vzájomná spolupráca, vedomosti a zručnosti všetkých.

Kto je víťazom národného kola?

Víťazom národného kola sa stane tím študentov, ktorý dosiahne v najkratšom čase najväčší počet správnych odpovedí na otázky týkajúce sa finančnej gramotnosti. Okrem toho víťazný tím národného kola nominuje dvoch svojich zástupcov, ktorí sa 15. a 16. mája 2023 zúčastnia európskeho finále priamo v Bruseli. Samozrejme, ak to pandemická situácia dovolí. O podmienkach európskeho finále budeme všetkých včas informovať. Tímy, ktoré obsadia v národnom kole prvé, druhé a tretie miesto navyše získajú finančnú odmenu vo výške 300, 200 a 100 eur.

Kto organizuje Európsky kvíz o peniazoch?

Na Slovensku organizuje Európsky kvíz o peniazoch Slovenská banková asociácia od roku 2018 v rámci medzinárodného týždňa financií (21.-27.3.2022). S radosťou jej v tom pomáha naša nadácia. Koordinuje nás pritom Európska banková federácia.

Ako skončili predchádzajúce ročníky?

  • Vyhodnotenie Európskeho kvízu o peniazoch 2022

Národného kola jubilejného piateho ročníka Európskeho kvízu o peniazoch sa vo štvrtok 24. marca 2022 zúčastnilo viac ako 2 050 žiakov od 13 do 15 rokov. V roku 2022 však boli žiaci a študenti súčasťou 223 tímov zo 115 základných a stredných škôl z celého Slovenska. Už je zvykom, že žiaci a študenti sa najlepšie orientujú v  otázkach aplikačného charakteru – to znamená, že sú lepší v otázkach zameraných na zručnosti, namiesto otázok zameraných na vedomosti a vymenovanie faktov. Najúspešnejší boli žiaci a študenti pri odpovediach na otázky o osobnom rozpočte (70 %) – kedy začať šetriť, či kedy je rozpočet v prebytku. Najväčšie problémy mali žiaci a študenti, podobne ako aj v minulosti, s otázkami o dani z pridanej hodnoty (DPH). Na tieto otázky odpovedala správne menej ako tretina z nich (21,77 %). Mnohí sa nechali nachytať aj pritom, či kreditná karta je alebo nie je formou dlhu. 

  • Poradie najúspešnejších súťažiacich:

1. miesto – 9.A zo ZŠ Vyhne

2. miesto – 8.B zo ZŠ Martina Kukučína Dolný Kubín (tím Kukučky)

3.  miesto  9.A  zo ZŠ s MŠ Rybník (tím Rybníčania)

  • Vyhodnotenie Európskeho kvízu o peniazoch 2021

V národnom finále testovalo 758 žiakov svoje vedomosti z finančnej gramotnosti a svoju rýchlosť pri odpovediach pre pandémiu ochorenia Covid-19 jednotlivo z pohodlia svojich domovov. V porovnaní s rokom 2020 stúpol v roku 2021 počet súťažiacich o viac ako 600. Účasť bola rekordná! Okrem toho sa online národného kola zúčastnilo ďalších 462 žiakov, ktorí však neboli vopred zaregistrovaní. Európsky kvíz o peniazoch 2021 teda pritiahol pozornosť až 1 220 účastníkov. V priemere žiaci odpovedali správne na 57,43 % otázok. Podobne ako v predošlých rokoch, aj v tentokrát odpovedali žiaci a študenti správne najviac na otázky aplikačného charakteru. Pýtali sme sa ich napríklad na to, čo robiť v prípade, že si rozmyslia online nákup alebo to, ktorá položka by nemala byť prioritou v rozpočte, alebo či odhalili podvodný telefonát. Najlepšie teda skórovali v otázkach týkajúcich sa zručností. Výbornou správou je aj to, že víťazka národného kvízu o peniazoch Veronika Makeľová, skončila v európskom finále tretia z 55 finalistov z celej Európy.

  • Poradie najúspešnejších súťažiacich:

1. miesto: Veronika Makelová, 9.B, ZŠ Mudroňova, Bratislava

2. miesto: Valentín Mazúr, 9. D, ZŠ Okružná, Michalovce

3. miesto: Max Marek, 9. C,  Základná škola Pavla Marcelyho, Bratislava