FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ: V nadácii sa jej venujeme viac ako 20 rokov. Stiahnite si príručky a pracovné listy, ktoré sme odvtedy publikovali

Pozrite si prehľad našich programov na podporu finančnej gramotnosti detí a mladých ľudí od roku 2001 až po súčasnosť a zadarmo si stiahnite publikácie či pracovné listy, ktoré sme za tie roky vytvorili v praxi.


NA STIAHNUTIE

POZNAJ SVOJE PENIAZE – Manažment osobných financií pre základné školy (2001 – 2019)

POZNAJ SVOJE PENIAZE – Manažment osobných financií pre stredné školy (2001 – 2019)

Možnosti rozvíjania finančnej gramotnosti u detí predškolského veku (2018)

Pracovné listy Škola rodinných financií (2015)

PRACOVNÝ ZOŠIT – Rozvíjame sociálno-finančnú gramotnosť (2023)


Oblasti finančného vzdelávania sa v Nadácii pre deti Slovenska aktívne venujeme od roku 2001. Teda v čase, kedy systematická a cielene rozvíjaná finančná gramotnosť u detí, žiactva, študentstva či u dospelých nepatrila na Slovensku medzi priority. Odvtedy sme vďaka nášmu vôbec prvému programu v tejto oblasti Poznaj svoje peniaze vytvorili celý systém výučby finančnej gramotnosti. Napríklad pre učiteľstvo základných a stredných škôl je určená naša publikácia s názvom Poznaj svoje peniaze: Manažment osobných financií s integrovanými blokmi pre jednotlivé stupne škôl, scenáre projektového týždňa aj slovník pojmov a tipy na aktivity. Môžete si ich stiahnuť zadarmo v PDF. Pozor, údaje v nich nie sú aktualizované, ich obsah vychádza z pôvodnej e-learningovej aplikácie. Časom sme na tento program získali aj akreditáciu od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V roku 2018 sme vďaka Nadácii Slovenskej sporiteľne vydali v rámci programu Poznaj svoje peniaze ešte jednu publikáciu – Možnosti rozvíjania finančnej gramotnosti u detí predškolského veku. Považujeme totiž za nevyhnutné, už od útleho veku detí, aby pochopili zmysel peňazí pre samotný život človeka, a aby si k nim čo najskôr vytvorili správny zdravý vzťah. Deti nám rokmi ukázali, že ich vnímanie a prežívanie prirodzene kopíruje reálny svet tu a teraz, že aj ony sú jeho súčasťou. To sa týka aj náročného sveta financií. Budeme radi, ak aj v tejto publikácii nájdete inšpiráciu na aktivity s deťmi na rozvoj ich finančnej gramotnosti.

V roku 2008 sme na program Poznaj svoje peniaze nadviazali užšie špecifikovaným programom rozvoja sociálno-finančnej gramotnosti s názvom Škola rodinných financií. Ten bol zameraný na komunitné vzdelávanie mladých ľudí od 16 do 30 rokov a na rozvoj ich mäkkých zručností. V rámci tohto programu sme vytvorili vlastnú metodiku založenú na zážitkovom vzdelávaní. V roku 2014 sme na tento program získali aj akreditáciu od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Keďže samotná metodika si vyžaduje poctivé vedenie a vzdelávanie, verejnosti sme sa rozhodli sprístupniť aspoň graficky spracované karty s textami pre účastníkov a účastníčky našich vzdelávaní. Karty z roku 2015 sa venujú napríklad témam: ako sa dá vyžiť, ako začať podnikať, odvody a dane, ako komunikovať s bankou či ako efektívne sporiť. Aj túto pomôcku si môžete zadarmo stiahnuť v PDF. Pozor, informácie v dokumente nie sú aktualizované, zodpovedajú roku ich vydania (2015).


Ako sme sa dostali k deťom a mladým ľuďom z centier pre deti a rodiny?

V roku 2018 sme identifikovali veľkú potrebu vzdelávať v oblasti finančnej gramotnosti veľmi špecifickú cieľovú skupinu detí a mladých ľudí z dnešných Centier pre deti a rodiny (CDR) – bývalých detských domovov. Už existujúcu metodiku sme prispôsobili rozvoju ich sociálno-finančnej gramotnosti. Overovali ju samotní pracovníci a pracovníčky priamo v týchto centrách.

Našim cieľom bolo naučiť rôzne vekové kategórie detí a mladých dospelých pochopiť svet financií a vedieť sa v ňom orientovať. Snažili sme sa docieliť to, aby sa deti a mládež vedeli v bežných každodenných situáciách s peniazmi správne rozhodovať. K metodike sme preto pridali súbor aktivít, ktoré cez praktické činnosti učili deti z takto špecifického prostredia porozumieť dennému chodu rodinného života.

Vedeli ste, že… Na Slovensku žije v Centrách pre deti a rodiny približne 5 000 detí, viac ako 300 ich ročne tieto centrá opustí. Do dovŕšenia 18 rokov, keď musia väčšinou z centier odísť, dostávajú vreckové vo výške asi 30 eur mesačne. Keď tieto zariadenia opustia, dostanú od štátu na štart do života jednorazový príspevok vo výške približne 900 eur. Často ho však rýchlo minú, pretože nevedia, ako s takou čiastkou peňazí naložiť. Fungovanie centier, napriek postupnej deinštitucionalizácii, stále podľa nás neumožňuje svojim detským klientom a klientkám získavať zručnosti v oblasti finančnej gramotnosti prirodzenou cestou – bežnou participáciou na živote rodiny a jej „finančnej“ prevádzke. Napríklad tvorbou rodinného rozpočtu, nákupmi či participáciou na spoločných finančných rozhodnutiach.

Johnson Controls & Oriflame

V rámci nového projektu s názvom Život mladých pod kontrolou sme v spolupráci s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami spoločnosti Johnson Controls pomáhali v 11 slovenských centrách pre deti a rodiny a v troch internátnych školách so zážitkovými aktivitami vedúcimi k uvedomelejšiemu a zodpovednejšiemu využívaniu vlastných finančných prostriedkov. Venovali sme sa, najmä so staršími deťmi, oblastiam komunikácie na pracovnom trhu, s úradmi či s poskytovateľmi služieb. Projekt trval od roku 2018 do roku 2021.

V roku 2021 vystriedala firmu Johnson Controls spoločnosť Oriflame. Spoločne sme spustili projekt s názvom Dobrý štart, ktorý mladým ľudom z centier pre deti a rodiny opäť priniesol zmysluplné a metodicky prepracované učenie pre život. Išlo nám najmä o to, aby deti a mladí ľudia porozumeli základným pravidlám, s ktorými sa budú stretávať v bežnom živote po odchode z centra, s dôrazom na finančnú gramotnosť. Do nášho vzdelávania s Oriflame sa zapojilo päť Centier pre deti a rodiny (Tŕnie, Nová Baňa, Kremnica, Hriňová, Trenčín). Vyškolili sme 50 pracovníkov a pracovníčok týchto centier a 220 detí a mladých dospelých.

Okrem toho, v roku 2021 urobila pre náš projekt agentúra IPSOS instantný prieskum s 500 mladými ľuďmi o tom, v koľkých rokoch opúšťajú svoj domov. IPSOS čiastočne načrtol aj to, aký je rozdiel medzi mladými ľuďmi, ktorí sa majú kam vrátiť, keď sa ocitnú v núdzi, a tými, čo vyrastali v detskom domove.


Zatiaľ posledná spolupráca – s Nadáciou Národnej banky Slovenska

So spoluprácou s Centrami pre deti a rodiny z Tŕnia, Novej Bane, Kremnice, Hriňovej a z Trenčína sme v rámci programu Dobrý štart mohli pokračovať aj vďaka finančnej podpore Nadácie Národnej banky Slovenska.

Od októbra 2022 do novembra 2023 sme sa postarali o tieto aktivity:

  1. Prostredníctvom vzdelávacích workshopov, výmeny skúseností, zavedením rovesníckeho mentoringu a využitím e-learningu sme vzdelávali 19 pracovníkov a pracovníčok CDR v tom, ako efektívne využívať metodiku rozvoja sociálno-finančnej gramotnosti priamo v centrách. Neskôr ju sami implementovali vyše 10 mesiacov a spolu odučili 387 hodín.
  2. Zároveň sme sa ďalej sústredili aj na vzdelávanie 125 detí do 15 rokov a približne 57 mladých ľudí z týchto centier nad 15 rokov – venovali sme sa ich sociálno-finančným zručnostiam, reálnym rizikám, ktoré ich po odchode z centra čakajú, ale aj tomu, ako úspešne zvládnuť súčasnú etapu ich života pre lepšiu budúcnosť.
  3. V spolupráci s Centrami pre deti v Tŕní, Hriňovej a Kremnici sme zorganizovali 5-dňový letný tábor pre 30 mladých dospelých, ktorých čoskoro čaká odchod z centier. Počas tábora a prevažne peer to peer aktivít si mohli vymeniť svoje skúsenosti z prípravy na osamostatnenie sa, zdieľať svoje obavy z odchodu a vzájomne sa podporiť.

Okrem toho sme vytvorili 9 vzdelávacích e-learningových videí, ktoré vysvetľujú problematiku sociálno-finančnej gramotnosti, ale aj to, ako túto metodiku aplikovať v praxi priamo v centrách pre deti a rodiny. K videám sme pripravili aj pracovné listy s 9 kapitolami, ktoré priamo rozvíjajú jednotlivé videá:

Zatiaľ čo videá a e-learning nemôžeme verejnosti sprístupniť len tak, bez vedenia a poctivého vzdelávania, rozsiahle pracovné listy z roku 2023 si môžete zadarmo stiahnuť v PDF.