Hodina deťom: Jednorodičia môžu do 5. apríla opäť požiadať o jednorazový finančný príspevok 400 eur

Prostredníctvom jarného kola grantového programu Hodina deťom podporíme ešte na jar 2023 predovšetkým jednorodičov s deťmi do 18 rokov, ktorí sú ohrození chudobou, sociálnym vylúčením alebo riešia iné zložité životné situácie.

Od utorka 14. marca sa môžu jednorodičia opäť uchádzať o jednorazový finančný príspevok vo výške 400 eur. Ten je určený napríklad ako pomoc na zabezpečenie základných životných potrieb (potraviny, bývanie, hygienické, zdravotné a školské potreby), ale aj na zaplatenie voľnočasových aktivít či táborov pre deti. Žiadosti jednorodičov prijímame do stredy  5. apríla 2023.

Platí, že v rámci jedného kalendárneho roka môžeme podporiť jednu rodinu iba jeden raz. Keďže spúšťame novú výzvu v novom kalendárnom roku, o jednorazový príspevok 400 eur teraz môžu požiadať aj tí jednorodičia, ktorých sme podporili na jeseň 2022.

Ak ste rodič samoživiteľ, starý rodič alebo opatrovník, alebo poznáte takúto rodinu, ktorá by potrebovala pomoc,  prihláste sa online TU, alebo im o tomto programe povedzte.

  • Pomôcť jednorodičom môžete už teraz. Ľubovoľnou čiastkou môžete prispieť online TU, alebo zaslaním prázdnej SMS v hodnote 4 eurá na číslo 800. Deti jednorodičov môžete podporiť aj príspevkom na našom eshope TU.  

Ukážka jedného príbehu zo stovák žiadateľov a žiadateliek o finančný príspevok 400 eur z roku 2022.

Ukážka jedného príbehu zo stovák žiadateľov a žiadateliek o finančný príspevok 400 eur z roku 2022.

Ako vyplniť žiadosť o jednorazový finančný príspevok

Aby ste zistili, či ste vhodným prijímateľom finančnej podpory z nášho grantového programu, podrobne si prečítajte naše grantové podmienky TU. Potom vyplňte online prihlasovací formulár TU a nezabudnite doň priložiť všetky potrebné prílohy – čestné prehlásenie a odporúčanie od organizácie alebo inštitúcie, ktorá vašu jednorodičovskú rodinu pozná. Môžu to byť napríklad pomáhajúce mimovládne organizácie, komunitné centrá, škola alebo samospráva.

Žiadosť môže, samozrejme, v mene rodiny takáto organizácia alebo inštitúcia vyplniť a podať aj sama, môže byť aj prijímateľom finančných prostriedkov pre túto rodinu. Všetko potrebné – grantové podmienky, čestné prehlásenie aj odporúčanie od organizácie nájdete v sekcii Dokumenty TU.

Nezabudnite, žiadosť o jednorazový finančný príspevok 400 eur musí byť spracovaná a podaná elektronicky prostredníctvom prihlasovacieho formulára do 5. apríla 2023.

  • Prečo potrebujeme od jednorodičov čestné prehlásenie aj odporúčanie od organizácie? Pretože je pre nás mimoriadne dôležité, aby sme finančné prostriedky, ktoré získavame od našich darcov a donorov, prerozdelili transparentne a efektívne, a aby sa tie dostali k deťom a rodinám, ktoré to naozaj potrebujú.

Na koho sa môžete obrátiť

Konkrétne problémy a otázky pri vypĺňaní individuálnej žiadosti môžete konzultovať s našimi kolegyňami a kolegami v stredu, vo štvrtok a v piatok od 9:00 do 16:00. K dispozícii vám budú na e-mailovej adrese: granty@nds.sk. Do predmetu správy napíšte Konzultácia: Hodina deťom. Alebo sa im ozvite telefonicky na čísla:

  • 02/52 63 64 71
  • 0947 918 003
  • 0948 731 196

Ako vyzerá hodnotiaci proces

Všetky prijaté žiadosti od jednorodičov, ako vždy, podrobne prehodnotí odborná komisia v poradí, v akom ich od žiadateľov obdržíme do polnoci 5. apríla 2023. Výsledky o podpore v jarnom kole zverejníme do konca apríla 2023 hneď po ich schválení Správnou radou Nadácie pre deti Slovenska.

Pre individuálnych žiadateľov a žiadateľky: Ak sa stanete prijímateľom individuálnej podpory, na korešpondenčnú adresu vám zašleme dva originály darovacej zmluvy, z ktorých jeden je potrebné podpísať a poslať nám ho späť na adresu Nadácia pre deti Slovenska, Heydukova 3, 811 08 Bratislava. Keď od vás obdržíme podpísaný originál darovacej zmluvy, z grantového programu Hodina deťom vám zašleme finančnú podporu na vami uvedený účet v žiadosti o podporu. Zmluvný proces by sa mal konať v mesiaci máj 2023.

Nadácia pre deti Slovenska spustila grantový program Hodina deťom prvýkrát v roku 1999, teda pred 25 rokmi. K Hodine deťom patrí takmer od začiatku jej existencie aj každoročná pokladničková zbierka v uliciach. V roku 2023 sa v uliciach Slovenska uvidíme v utorok 21. marca, symbolicky na Deň jednorodičov. Tento rok bude v uliciach takmer 900 pokladničiek!

Výsledky: Ako sme jednorodičom pomohli v roku 2022?

V roku 2022 sa nám, aj vďaka partnerom, donorom a súkromným darcom, podarilo pomôcť 394 jednorodičovským rodinám. Sto z nich dostalo jednorazový finančný príspevok 400 eur (spolu 40 000 eur). Väčšina z nich sa nachádza v krízovej životnej situácii a tento príspevok využili na nákup zimného oblečenia a potravín pre deti, hygienických potrieb a liekov. Financie však išli aj na vzdelávanie detí a ich školské pomôcky. Vďaka našim partnerom, Slovenskej sporiteľni a košickej rodinnej firme DUMAR, sme pred začiatkom školského roka 2022/2023 poslali 100 deťom zo 70 jednorodičovských rodín pomôcky do školy, ktoré si našli zabalené v novej školskej taške! Ďalších 150 jednorodičovských rodín dostalo pred Vianocami od Slovenskej sporiteľne 50-eurové poukážky na nákup potravín. Spoločnosť Pepco venovala iným 28 rodinám s jedným rodičom poukážky na nákup oblečenia vo svojich predajniach v hodnote 30 a 40 eur. Ďalších 16 rodín dostalo od DUMAR-u pod stromček spoločenské hry.

V roku 2022 sme prijali 646 správne vyplnených žiadostí jednorodičovských rodín s viac ako piatimi stovkami nezaopatrených detí. Deväťdesiat percent týchto rodín tvoria osamelé matky s deťmi, desať percent žiadostí prišlo od osamelých otcov. Najväčšia rodina, ktorá nás požiadala o finančný príspevok, má sedem členov (z toho šesť detí), najväčší podiel však tvorili jednorodičovské rodiny s dvoma deťmi (44 %).

Okrem toho sme sumou 55 870 eur podporili v júni 2022 sedem organizácií, ktoré pre jednorodičov a ich deti vytvárajú rôzne programy a služby, ktoré majú reálny vplyv na riešenie ich ťažkostí a pozitívne vplývajú na kvalitu ich života. Konkrétne ktoré organizácie získali grant, sa dozviete TU.

  • Zoznam individuálnych prijímateľov na jeseň 2022 nájdete TU.
  • Zoznam individuálnych prijímateľov na jar 2022 nájdete TU.

Viac sa o programe Hodina deťom a o tom, prečo pomáhame jednorodičom, dozviete TU.