Hodina deťom: Letný tábor je luxus, ktorý si jednorodičia bežne nemôžu dovoliť

Letné prázdniny predstavujú pre pracujúcich osamelých rodičov náročné obdobie. Často nedostanú príležitosť čerpať neplatené voľno, prípadne dlhodobú dovolenku, a veľa príležitostí na zabezpečenie stráženia svojich detí nemajú. V dôsledku toho im v práci vznikajú problémy, neraz preto o zamestnanie aj prídu.

Veľkou pomocou by pre nich bola možnosť umiestniť svoje deti  do letného tábora, ten však pre jednorodičov predstavuje obrovský výdavok navyše, ktorý jednoducho nedokážu pokryť. O pomoc nás pravidelne žiadajú stovky jednorodičovských rodín, ktoré sa nachádzajú v krízovej životnej situácii. Z jedného platu, prípadne príspevku od štátu, musia pokryť celé režijné náklady na chod domácnosti a na zabezpečenie bežných potrieb svojich detí. Už len so základnými výdavkami idú na hranice svojich možností.

Čo hovoria aktuálne čísla

Inflácia nezvýšila len naše bežné náklady, ale aj ceny letných táborov. Forbes uvádza, že podľa odborníkov stúpli ceny letných táborov v porovnaní s predcovidovým obdobím zhruba o pätinu. Týždeň v detskom tábore tak stojí minimálne 250 eur. Takúto sumu jednorodičovské rodiny nazvyš nemajú.

Zaujímavý prieskum zverejnila tento rok aj česká nezisková organizácia Klub svobodných matek. Zúčastnilo sa ho 926 rodičov samoživiteľov z Českej republiky. Prieskum ukázal, že 40 % týchto jednorodičov nemá šancu na zaistenie letného programu pre svoje deti. Z prieskumu vyšlo, že až 60 % detí jednorodičov nepôjde tento rok na letný tábor.

Prečo je pre deti tábor alebo škola v prírode dôležitá?

Sociálna pedagogička Marie Solničková pre seznamzpravy.cz potvrdila, že hlavne menšie deti vylúčenie z kolektívu neúčasťou v škole prírode nesú veľmi ťažko.

Aj psychológovia prisudzujú pobytu v tábore prínosy. Vďaka nemu sa dieťa učí samostatnosti, zodpovednosti, spozná nových kamarátov, zúčastní sa rôznych aktivít a môže nadobudnúť nové zručnosti a zážitky. Takýto pobyt môže byť pre deti formou relaxu a novou skúsenosťou, kde si zároveň vyskúšajú byť mimo domova a svojich rodičov. V letných táboroch sa deti učia medzi sebou vychádzať, akceptovať sa a rozvíjajú si aj komunikačné zručnosti. 

Pomôžme deťom jednorodičov, aby ich prázdniny boli výnimočné

Vďaka vášmu príspevku na letný tábor na www.eshop.hodinadetom.sk môžu deti jednorodičov zažiť skutočné letné dobrodružstvo, nadviazať nové priateľstvá a naučiť sa množstvo nových vecí. Aspoň na krátky čas ich môžete vytrhnúť z každodennej reality bežného života. Zároveň však pomôžete osamelým rodičom zabezpečiť starostlivosť o ich deti, aby oni mohli chodiť počas školských prázdnin do práce.

Prispieť môžete vo forme 3 balíčkov:

PRÍSPEVOK 15 € NA LETNÝ TÁBOR

Vďaka vášmu príspevku 15 eur môžeme deťom jednorodičov dopomôcť zažiť letné dobrodružstvo, nadviazať nové priateľstvá, naučiť sa množstvo nových vecí a aspoň na krátky čas ich vytrhnúť z každodennej reality bežného života. Zároveň tak môžete pomôcť osamelým rodičom zabezpečiť starostlivosť o ich deti, aby oni mohli chodiť počas školských prázdnin do práce.

PRÍSPEVOK 50 € NA LETNÝ TÁBOR

Vďaka vášmu príspevku 50 eur môžeme deťom jednorodičov dopomôcť zažiť letné dobrodružstvo, nadviazať nové priateľstvá, naučiť sa množstvo nových vecí a aspoň na krátky čas ich vytrhnúť z každodennej reality bežného života. Zároveň tak môžete pomôcť osamelým rodičom zabezpečiť starostlivosť o ich deti, aby oni mohli chodiť počas školských prázdnin do práce.

PRÍSPEVOK 100 € NA LETNÝ TÁBOR

Vďaka vášmu príspevku 100 eur môžeme deťom jednorodičov dopomôcť zažiť letné dobrodružstvo, nadviazať nové priateľstvá, naučiť sa množstvo nových vecí a aspoň na krátky čas ich vytrhnúť z každodennej reality bežného života. Zároveň tak môžete pomôcť osamelým rodičom zabezpečiť starostlivosť o ich deti, aby oni mohli chodiť počas školských prázdnin do práce.

O pomoc nás na jar 2023 požiadalo až 560 jednorodičovských rodín v núdzi. Nám sa zatiaľ podarilo pomôcť 81 z nich formou jednorazového finančného príspevku 400 eur. Pomôcť jednorodičom môžete aj vy na bit.ly/chcem-prispiet-online alebo zaslaním SMS v hodnote 4 eurá na číslo 800. Ďakujeme!