Hodina deťom: Pomôžme jednorodičovským rodinám prežiť krajšie Vianoce

Rodiny s jedným rodičom si často nemôžu dovoliť ani základné veci ako oblečenie, kúrenie, jedlo. Práve vianočné obdobie je pre nich skutočne náročné. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat je na Slovensku takmer 80-tisíc domácností, ktoré pozostávajú z rodiča s nezaopatreným dieťaťom či deťmi, ohrozených chudobou. 

V rámci nášho grantového programu Hodina deťom sme za posledné 2 roky priamo pomohli stovkám detí z jednorodičovských rodín. Žiaľ, nie je to ani polovica prihlásených jednorodičovských rodín, ktoré nás žiadajú o pomoc.

Jednorodičov sme sa pýtali, čo by potešilo ich deti. Zvyčajne sú to tie najskromnejšie priania. Pastelky, bábika, lopta, bubon, vstup do Zoo. Pociťujú obavu, čo budú večerať na štedrý večer alebo či budú mať ich deti čo na seba, keď udrú prvé mrazy. Snažia sa vytvoriť teplo domova, ale vedia, že teplá náruč či horúce bozky na to nestačia. 

Štedrosť Vianoc spočíva v našej štedrosti k druhým

Pridajte sa k nám a urobte štedré Vianoce nielen sebe, ale aj deťom jednorodičov. Na našom e-shope môžete deťom z jednorodičovských rodín urobiť Vianoce vďaka 4 rôznym balíčkom:

Vianočná radosť 

Vašim darom v hodnote 20 EUR môžete pomôcť uveriť deťom jednorodičov v silu vianočných prianí v podobe darčekov pod stromčekom.

Vianočná večera

Príspevkom v hodnote 30 EUR im môžete dopriať plný stôl vianočných dobrôt.

Teplé oblečenie

Vďaka príspevku v hodnote 50 EUR môžete prispieť na nové teplé oblečenie pre deti jednorodičov.

Teplo domova

Štedrým darom 100 EUR im môžete zohriať radiátory alebo vodu v chladnom zimnom období.


Vianočná pohľadnica pre potešenie

Pošlite svojim blízkym Vianočnú pohľadnicu v hodnote 10 EUR, podporíte tým zároveň dieťa z jednorodičovskej rodiny. Povedzte tak svojej rodine alebo známym, že na nich počas vianočných sviatkov myslíte. 

Osamelým rodičom s deťmi, ktorí nás prosia o pomoc, môžete pomôcť počas celého roka zaslaním SMS v hodnote 4 eurá na číslo 800 alebo jednorazovým či pravidelným online darom

Prečo pomáhame jednorodičovským rodinám

Počas celej existencie nášho grantového programu Hodina deťom pozorne sledujeme, aká je na Slovensku situácia detí a mladých ľudí. Vždy hľadáme priestor, kde by bola finančná podpora od našich darcov prostredníctvom grantov najefektívnejšia. Prvýkrát za vyše 20 rokov existencie grantového programu Hodina deťom sme výzvu pre individuálnych žiadateľov, jednorodičov, vyhlásili na jeseň 2021.

  • Zoznam prijímateľov jednorazového finančného príspevku za rok 2021 nájdete TU.
  • Zoznam prijímateľov jednorazového finančného príspevku na jar 2022 nájdete TU.

Náročné covidové roky 2020 a 2021 ukázali, že jednorodičovské rodiny – matky, otcovia či starí rodičia alebo opatrovníci, ktorí vychovávajú jedno alebo viac nezaopatrených detí, patria k tej sociálnej skupine občanov, ktorá čelí zvýšenému riziku ohrozenia chudobou či sociálnym vylúčením. Nehovoriac o tom, keď žije v jednorodičovskej rodine jedno alebo viac detí so zdravotným znevýhodnením.

Zaslúžia si zvýšenú pozornosť štátnych inštitúcií, ale nedostávajú ju. Je dôležité uvedomiť si, že tieto rodiny sa v danej situácii neocitli z vlastnej vôle. Problémy s bývaním majú podľa neziskovej organizácie Jeden rodič osamelí rodičia najčastejšie. Náklady na bývanie tvoria väčšinou 60 až 70 percent priemerného mesačného platu, nebýva teda výnimkou, že jednorodičia sústreďujú všetku svoju pozornosť na základné prežitie rodiny. O aktivitách na emocionálnu, psychickú alebo fyzickú pohodu detí často nemôžeme ani hovoriť, nie sú na ne prostriedky ani pre rodičov, ani pre deti. Tie často nezostávajú ani na zdravotnú starostlivosť.

O nič lepšie to pre jednorodičov nevyzerá podľa organizácie Jeden rodič ani na trhu práce, ktorý je len málo flexibilný, čo sa miesta a času jednorodičov týka. Najťažšie to majú matky samoživiteľky, tie tvoria spomedzi jednorodičov takmer 85 percent.

Počas pandémie sa väčšine takýchto rodín už aj tak ťažká situácia ešte  zhoršila. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat je dnes na Slovensku ohrozená chudobou až polovica z takmer 168 tisíc domácností, ktoré tvorí jeden rodič s nezaopatreným dieťaťom či deťmi. To je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rodinami s oboma rodičmi, pri ktorých počet ohrozených chudobou predstavuje 18 percent.