Osadiť nové lavičky, pomôcť pani bufetárke v škole, zviditeľniť rodnú obec, uchovať milovaný folklór, zorganizovať letný tábor, spojiť komunitu psíčkarov či zachrániť staré kino. Také sú sny mladých ľudí z 2. ročníka nášho programu Spojme hlavy na podporu mladých občianskych aktivistov! Máme za sebou prvé spoločné vzdelávanie.
Niekto už skúsenosti s líderstvom má, niekto sa na to len chystá, niekto sa dokonca angažuje v politike alebo popri škole dobrovoľničí medzi deťmi či v treťom sektore. Spája ich jedno – chcú zlepšiť svoje okolie. Takí sú naši 28 budúci mladí komunitní lídri od 15 do 25 rokov, ktorí sa zapojili do druhého ročníka nášho vzdelávacieho programu Spojme hlavy.
Gallup, batoh a líderstvo
S touto príjemnou a živou skupinou mladých ľudí sme koncom septembra (piatok 24. – nedeľa 26. september 2021) absolvovali prvé offline školenie v Banskej Bystrici. Hlavnou témou vzdelávacieho víkendu boli zručnosti mladého lídra. K nim sme sa dostali hneď potom, čo sme sa trochu viac vzájomne spoznali. Naši lektori Anet Chlebničanová a Slávo Pačuta zaujali pozornosť budúcich lídrov metódou Gallup na poznávanie svojich silných stránok, do kreslených batohov zase zapisovali to, čoho sa pri práci na vlastnom projekte boja, ale i to, na čo sa úprimne tešia. Celý čas pritom vládla vo vzdelávacej miestnosti príjemná atmosféra vďaka smiechu i trme-vrme, neustálemu presúvaniu sa za inými podnetmi.
Riaditeľ našej nadácie Ondrej Gallo, sa budúcim lídrom prihovoril so zamyslením sa nad pozitívnymi či negatívnymi asociáciami pri slovách líder a boss. Je úplne jedno, či chcú byť lídrami alebo bossmi, dôležité je, aby pri práci na projekte pre komunitu nezostali sami – bez komunity. Počas vzdelávacieho víkendu sme tiež prostredníctvom rôznych aktivít a príbehov zabrdli aj do tém spolupráce, rešpektujúcej komunikácie, aktívneho počúvania, spätnej väzbe, ale i kritike.
Snáď sa uvidíme v novembri!
Nakoniec sme sa pustili do tvorby fotokomixov rôznych typov žánrov – hororu, detektívky aj fantasy. A bez poriadnych kostýmov by to nešlo! Práve pri tejto zdanlivo jednoduchej úlohe si títo naši mladí aktívni ľudia vyskúšali rozdeľovanie úloh, spoluprácu, koordináciu. Vo svojich tímoch našli prirodzených lídrov aj implementátorov, inovátorov aj zásobovačov, nechýbali ani finalizátori.
Čo by to bolo za víkend pre mladých, ak by sme im pred nedeľňajším zamýšľaním sa už nad skutočnými projektovými zámermi nedopriali trochu voľného programu v banskobystrických uliciach. Do najbližšieho osobného stretnutia v novembri, ak nám to pandemická situácia dovolí, musia splniť jednu ťažkú úlohu – zmapovať potreby komunity, s ktorou a pre ktorú chcú robiť svoj projekt. Držme im palce!
Každý jeden komunitný líder z nášho programu je ukážkovým príkladom cieľa programu Spojme hlavy – podporiť novú generáciu mladých občianskych aktivistov, ktorým záleží na mieste, v ktorom žijú a chcú ho zlepšovať alebo realizovať v ňom svoje nápady, ktoré majú širší dosah na miestnu komunitu, obyvateľov obce alebo mesta.
Vzdelávací program Spojme hlavy realizujeme v rámci projektu Mladí komunitní lídri. Projekt Mladí komunitní lídri je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.