Programy Deti v bezpečí

Deti v bezpečí

Podpora projektov zameraných na bezpečnosť detí a mladých ľudí na Slovensku

Po siedmich rokoch sa v roku 2022 skončilo naše partnerstvo s poisťovňou Kooperativa. Ďakujeme!

Nadačný fond Deti v bezpečí zriadila poisťovňa Kooperativa v našej Nadácii pre deti Slovenska ešte v roku 2015. Cieľom fondu bolo podporovať také projekty, ktoré vytvárajú bezpečné prostredie pre deti a mladých ľudí v rodinách, školách či komunitách po celom Slovensku. Od roku 2015 sa finančná pomoc z fondu poisťovne rozdeľovala do dvoch grantových programov: Športujem rád a bezpečne a Bezpečne v komunite, bezpečne doma. Od roku 2015 sme spolu s Kooperativou podporili takmer 270 projektov v hodnote necelých 640 000 eur. V roku 2021 nastala pre pandémiu ochorenia Covid-19 zmena.

„Pani policajtka, ja som sa naučil ako byť lepším kamarátom,“ odpovedali deti z prvého ročníka seredskej Základnej školy Jána Amosa Komenského na otázku, čo sa za takmer jeden školský rok naučili s Karin Kapustovou – psychologičkou, ktorá v Seredi vedie Oddelenie kriminálnej prevencie Mestskej polície už 12 rokov. Predtým pracovala v komunite s ľuďmi závislými na drogách. Po ukončení programu Malou kvapkou do pohody sme sa s ňou porozprávali o emocionálnej pohode a duševnom zdraví detí. Celý rozhovor s pani Kapustovou nájdete TU.

Fotografie: Archív NDS

Práve Covid-19 naplno odhalil problémy, ktorým ako spoločnosť čelíme v oblasti napĺňania potrieb detí a mládeže. V rámci posledného 7. ročníka nadačného fondu Deti v bezpečí sme spolu v roku 2021 podporili sumou necelých 43 000 eur 14 iniciatív a projektov, ktoré prispievajú k zvyšovaniu kvality života detí a mládeže, ich psychickému zdraviu a pohode, pomáhajú im zvládať krízové situácie, vedú ich k rešpektujúcej komunikácii a sociálnym zručnostiam, spolupatričnosti a vlastnej identite.

Poslednými grantistami programu Deti v bezpečí, ktorý skončil v auguste 2022, boli:

  • IPčko
  • V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže
  • Reedukačné centrum vo Vrábľoch
  • Centrum Tilia pre demokraciu vo vzdelávaní
  • mesto Spišská Belá
  • mesto Sereď
  • Základná škola na Polianke v Košiciach
  • Spojená škola Odborárska v Košiciach
  • bratislavská klubovňa Mládež ulice
  • občianskej združenie FutuReg
  • EDI Slovensko
  • Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Košice
  • Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Detva
  • Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Rožňava

Na jeseň v roku 2022 sa poisťovňa Kooperativa rozhodla ísť ďalej vlastnou cestou a založiť si svoju nadáciu. Ďakujeme Vám za výnimočných sedem rokov spolupráce. Držíme Vám palce!


Mohlo by vás zaujímať

V bratislavskom Klube na Peknej sa mladí ľudia zabavia a oddýchnu si. Môžu tu požiadať aj o pomoc odborníkov

Tak ako roky poskytujú bezpečie a podporu deťom a mladým ľuďom v zašitých uličkách Bratislavy, im ju teraz poskytujú už aj v Klube na Peknej v bratislavskej Rači. Ulicu doplnil klub a klub predĺžil ruku ulici. Prečítajte si rozhovor s Ivanou Karšaiovou, psychologičkou a koordinátorkou Klubu na Peknej z organizácie Mládež ulice. Táto organizácia dostala grant z nadačného fondu Deti v bezpečí od poisťovne Kooperativa v roku 2022.

Zneužívaným deťom nikdy nesľubujte, že tajomstvo, ktoré vám prezradili, ostane medzi vami

Viete, koľko slovenských detí má skúsenosť s násilím alebo ako sa zachovať, keď sa vám dieťa s takouto traumou zdôverí? Koho vyhľadať, čo ďalšie zmeniť v legislatíve, či prečo sa orientovať na elimináciu znovuprežívania traumy? To všetko sme sa opýtali riaditeľa organizácie Náruč – Pomoc deťom v kríze Róberta Braciníka a riaditeľky Centra Slniečko Mariany Kováčovej. Tieto organizácie dostali grant z nadačného fondu Bezpečne v komunite, bezpečne doma od poisťovne Kooperativa v roku 2021.

Pre niekoho sú to maličkosti, no deti s parézou sa potrápia aj pri zapínaní gombíka

Pareza plexus brachialis znie ako nejaké kúzlo z čarodejníckeho sveta Harryho Pottera. V skutočnosti je to však doživotná diagnóza pre deti a dospelých, ktorí prišli na svet ťažkým traumatickým pôrodom. Prečítajte si krátky rozhovor s Ivanom Slovenským, zakladateľom neziskovej organizácie PAREZKA, ktoré už roky pomáha deťom s parézou a ich rodinám. Aj oni dostali grant z nadačného fondu Deti v bezpečí od poisťovne Kooperativa v roku 2021.


Čo sa najviac zmenilo v živote detí a mladých ľudí počas pandémie?

Spolu s Kooperativou sme v roku 2021 robili aj prieskumnú štúdiu o živote detí a mladých ľudí v čase pandémie ochorenia Covid-19. Cieľom tejto štúdie bolo identifikovanie potrieb detí a mladých ľudí v dobe pandémie ochorenia Covid-19 alebo po pandemickom období tak, aby sme cielene podporovali riešenia, ktoré zvýšia ich kvalitu života a budú v ich najlepšom záujme.

Pozitívne napríklad vnímali viac času alebo kľudu pre seba, keďže nemuseli cestovať do školy. Oceňovali, že mali viac času na spánok a keď mali chuť, mohli si oddýchnuť aj počas dňa. Pretože ostali doma a boli odkázaní na spoločnosť rodiny, niektorí mladí ľudia hovorili, že mali možnosť zlepšiť kvalitu svojich vzťahov s niektorými členmi rodiny. S rodinou sa venovali činnostiam, na ktoré pred pandémiou nemali čas, napríklad spoločné výlety do prírody. Väčšina mladých ľudí vnímala, že mali čas na svoj rozvoj – venovali sa témam, ktoré ich zaujímali, zlepšili sa v angličtine, alebo začali samostatne cvičiť. Ako najvýraznejšie negatíva pomenovali deti a mladí ľudia zmeny v ich fyzickom a následne psychickom stave. Niektorí mladí ľudia hovorili o potrebe vyhľadať psychologickú pomoc. Finančné ohrozenie rodín a strach z ich budúcnosti sa zvýraznil. V rámci fyzických zmien to bolo zvýšenie hmotnosti, zhoršenie kondície, skúsenosti so závislosťami, najmä s alkoholom a drogami. Väčšina mladých ľudí popisuje zmeny v psychike, viac negatívneho myslenia, priveľa času stráveného v online priestore, únavu, zvýšený stav úzkostných stavov a depresívne stavy.

Všetky výsledky tejto zaujímavej štúdie si môžete prečítať TU.

Kalendár

K tomuto programu nie je priradená žiadna udalosť.