Pozrite sa, ako dvaja mladí aktívni chlapci vyrástli na lídrov, ktorí to potiahli až do komunálnej politiky, ako vznikli turistické chodníky, stolné hry, či ako sa zazelenali sídliská, ožili nevyužité priestory a školské dvory. Všetko to majú na svedomí mladí ľudia, ktorí sa od roku 2020 zapájali do nášho vzdelávacieho programu pre mladých komunitných lídrov a líderky s názvom SPOJME HLAVY. Ten sa po troch úspešných ročníkoch práve končí.
Ročný vzdelávací program SPOJME HLAVY bol určený pre mladých komunitných lídrov a líderky od 15 do 25 rokov, ktorým záleží na mieste, kde žijú. Venovali sme sa ich osobnému rozvoju, životným zručnostiam, vzťahu k miestnej komunite aj realizácii ich vlastných projektov. Absolvovalo ho 42 dievčat a 32 chlapcov z celého Slovenska. Vo svojich spolu 61 projektoch v mestách a v obciach po celom Slovensku sa venovali predovšetkým problematike životného prostredia, kultúre, komunitám, vzdelávaniu aj verejným priestorom. Okrem toho, účastníkom a účastníčkam programu sa pravidelne a vždy, keď to potrebovali, venovali ich mentori a mentorky. Sú to skúsení občianski aktivisti a aktivistky z celého Slovenska – niektorí roky pracujú s deťmi a mládežou, iní sa venujú rozvoju kultúry či športu, alebo dokonca budovaniu verejných priestorov priateľských k deťom a mladým ľuďom. Konzultovať svoje nápady, aktivity a projekty tak mohli s niekým, komu je blízky región, z ktorého pochádzajú, ale aj s niekým, kto sa prakticky venuje oblasti ich záujmov.
Počas troch rokov trvania programu sme natočili 15 inšpiratívnych videí s našimi lídrami a líderkami po celom Slovensku priamo na miestach, kde realizovali svoje projekty. Všetky ich nájdete v tomto článku nižšie. Navštívili sme ďalekú východnú obec Cabov, mestečká Margecany aj Spišskú Belú, ale natáčali sme aj v dovtedy nepoznanej obci Prosné neďaleko Považskej Bystrice. Nevynechali sme ani veľké mestá ako sú Bratislava, Banská Bystrica a Žilina. Pozrite sa, čo všetko dokázali vybudovať dievčatá a chlapci, mnohí ešte popri štúdiu na strednej škole, v maturitnom ročníku či pri neľahkom štúdiu na vysokej škole a dokonca aj počas pandémie ochorenia Covid-19.
15 príkladov dobrých nápadov mladých ľudí z realizácií ich vlastných komunitných projektov po celom Slovensku:
Riccardo Belloni, Cabov (1. ročník SPOJME HLAVY)
Riccardo sa s neformálnou skupinou mladých ľudí Kožare z obce Cabov, odkiaľ pochádzajú, rozhodli, že chcú Cabov a Slanské vrchy, ktoré ho obklopujú, skrášliť pre turistov, turistky i pre miestne obyvateľstvo. A tak mapovali sieť miestnych lesných studničiek, zisťovali, aká je kvalita vody v nich, pár z nich opravili, prípadne postavili nové.
„Riccardov projekt je venovaný rozvoju miestneho cestovného ruchu v Cabove a zároveň prepájaniu mladých v dedinskej komunite. Riccardovým pôvodným plánom, na ktorý však nakoniec nezohnal financie, bolo postarať sa takto o sedem studničiek. To, že na všetky sny a predstavy nezoženie peniaze hneď teraz, ešte neznamená, že ich nezoženie v budúcnosti,“ povedal nám ešte na jar 2021 Riccardov mentor Slavo Pačuta. Dnes má Riccardo v pláne pripraviť na tomto mieste turistický chodník, ktorý by sieť studničiek prepájal, osadiť tam chce aj informačné tabule s podrobným popisom trás.
Erik Gajdoš, Margecany (1. ročník SPOJME HLAVY)
Erik si dal vo svojich rodných Margecanoch za cieľ zrevitalizovať roky zanedbaný parčík, na ktorý narazíte takmer hneď, ako vykročíte z dverí vlakovej stanice Margecany smerom do obce, po pravej strane. Osadil tam nové drevené lavičky a stôl so šachovou plochou. Vďaka QR kódu, ktorý naň umiestnil, sa tak pocestní, pocestné aj miestne obyvateľstvo dostanú k časovaču aj k pravidlám, ak by si náhodou neboli istí, ako sa šach hrá, alebo by sa to pri čakaní na ďalší vlak chceli náhodou naučiť. V tomto parčíku sa okrem iného každoročne koná aj festival jedla a zábavy s názvom Margecianske fajnoty. Aj ten má, okrem iného, na svedomí práve Erik.
Matúš Lisy, Lehota (1. ročník SPOJME HLAVY)
V Lehote pri Nitre sa Matúš, s veľkou finančnou pomocou samosprávy, postaral o workoutové ihrisko. Trápilo ho, že im v obci zrušili miestnu posilňovňu, zároveň ani v jej exteriéri nebolo k dispozícii žiadne ihrisko alebo konštrukcia, na ktorých by mohli mládež či dospelí plnohodnotne cvičiť. „Neustále hľadal spôsoby, ako realizovať svoj projekt tak, aby spomínaná konštrukcia neboli len jedny bradlá, ale aby išlo o viacúčelovú a najmä plnohodnotnú konštrukciu na cvičenie s vlastnou váhou,“ povedal nám Matúšov mentor Dávid Lupták v roku 2021, keď spolu na projekte pracovali.
Matúš napokon predložil svoj projektový zámer na verejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva, ktoré mu na ihrisko prispelo sumou päťtisíc eur. Dnes je súčasťou tohto zastupiteľstva aj on sám. V roku 2022 sa úspešne uchádzal o miesto poslanca ako nezávislý kandidát. Vo voľbách navyše získal najvyšší počet hlasov. Dnes už sa v obci stará o viac ako len o workoutové ihrisko, k tomu totiž pribudlo už aj detské inkluzívne ihrisko, vysadili sa stromy a osadili lavičky.
Veronika Repiská, Sereď (1. ročník SPOJME HLAVY)
Keď Veronikin pôvodný zámer vytvoriť v Seredi komunitnú záhradu pre verejnosť nevyšiel, pretože naň nedostala povolenie od samosprávy, nevzdala sa. Svoju pozornosť zamerala na deti a mládež. Spolu s učiteľkami nakoniec vytvorili malú komunitnú záhradku na miestnej Základnej škole Juraja Fándlyho. Vo vnútrobloku školy, kde deti trávia voľný čas či hodiny biológie, postavili záhony, nasadili do nich bylinky aj bobuľovité kry a rozvešali vtáčie búdky. Veríme, že škola i deti majú z Veronikinho projektu radosť i úžitok dodnes.
Sarah Štefanková a Nikola Pacholíková, Žilina (1. ročník SPOJME HLAVY)
Sarah a Niky museli pre pandémiu ochorenia Covid-19, ktorej sme v roku 2021 stále čelili, zmeniť pôvodný zámer svojho projektu. Vzdelávacie kurzy pre rómske maminy s deťmi neboli pre koronavírus vôbec bezpečné, tobôž nie dovolené. V projekte preto nastala zmena. Dievčatám s ňou pomohol aj ich mentor Viktor Teru, facilitátor medzinárodnej nadácie Roma Education Fund pre Slovensko a poradca pani prezidentky Zuzany Čaputovej v otázke menšín. Spoločne sa dohodli na vytvorení niekoľkometrového maľovaného vzdelávacieho chodníka pre deti s rôznymi aktivitami a pomôckami na podporu motoriky aj logického myslenia. Pri realizácii ich nakoniec podporila samospráva a nešlo by to ani bez sociálnych pracovníčok z komunitného centra v rómskej osade na Bratislavskej ulici v Žiline. Sarah aj Niky v tejto osade neboli prvý ani posledný raz. Obe sa predtým angažovali v komunite ako dobrovoľníčky.
Martina Richnavská a Tatiana Jankovská, Margecany (2. ročník SPOJME HLAVY)
Od mladých lídrov a líderiek sme chceli, aby do svojich komunitných projektov, pochopiteľne, zapojili aj komunitu miestnych obyvateľov a obyvateliek, svojich priateľov, kamarátky aj úplne cudzích ľudí. Mati a Táni sa to podarilo vo veľkom. Najviac dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa zapojilo práve do ich projektu na prehlbovanie vzťahu detí, mládeže aj dospelých k tradícii folklóru. Napočítali presne 176 pomocníkov a pomocníčok. Opravovali aj šili nové kroje pre deti zo súboru Margarétka, kúpili im aj nové topánočky. Z prebytočných kusov látky zase ušili deťom rekvizity na vystúpenie. Mimochodom, lístky na spoločné vystúpenie s folklórnym súborom Jadlovec sa vypredali do troch dní od spustenia ich predaja! V krásnych krojoch si deti ešte aj nafotili a z fotografií zostavili kalendár na rok 2023.
Rozhovor s Maťou a Táňou si môžete prečítať TU.
Lucia Štiblická a Emma Maderová, Banská Bystrica (2. ročník SPOJME HLAVY)
Na banskobystrickom sídlisku Severná je dnes aj vďaka Emme a Lucke o pár ovocných stromčekov a kríkov viac. Rozhodli sa totiž pomôcť tomu, aby žili v trochu zelenšom a zdravšom meste. A perfektnte pri tom zvládli aj komunikáciu s mestom a úradom, ktorý spravuje majetok mesta, aj ten zelený. Každý z nimi zasadených stromčekov má dnes navyše svojho adoptívneho rodiča z miestnej komunity a tak by sa nemalo stať, že zostane bez starostlivosti. Výborný nápad! Pomohla im s ním ich mentorka, ekologička a aktivistka Janka Pavlíková.
Rozhovor s Luciou a Emmou si môžete prečítať TU.
Erik Jančík, Vysoká nad Kysucou (2. ročník SPOJME HLAVY)
„Rád by som týmto projektom zotrel zaužívané stereotypy o tom, že keď je niečo náučné, tak to spravidla musí byť aj nudné,“ povedal nám ešte v januári 2022 Erik, keď sa do svojho projektu ešte len púšťal. Náučný chodník, ktorý vo svojej rodnej obci vybudoval, dnes dopĺňajú drevené pexesá rastlín aj húb, ale aj tabule o drotárstve či o astronautovi Eugenovi Andrewovi Cernanovi, ktorého predkovia pochádzali práve z Vysokej nad Kysucou. V porovnaní s ostatnými lídrami a líderkami z 2. ročníka programu Spojme hlavy trhá rekordy vo výške svojho projektového rozpočtu. Na tento náučný chodník sa mu podarilo získať dva granty spolu v hodnote osemtisíc eur. Navyše, aj on sa v komunálnych voľbách v roku 2022 úspešne uchádzal o miesto poslanca v obecnom zastupiteľstve ako nezávislý kandidát. Od roku 2023 je navyše aj naším kolegom v Nadácii pre deti Slovenska. Pracuje na projekte, v rámci ktorého spolu s inými mimovládnymi organizáciami poskytujeme finančné príspevky organizáciám pomáhajúcim utečencom z Ukrajiny.
Rozhovor s Erikom Jančíkom si môžete prečítať TU.
Linda Zvedelová a Michal Urbančok, Čierny Balog (2. ročník SPOJME HLAVY)
Lindin i Michalov projekt je úzko spätý s udržateľnosťou ľudských aktivít v prírode. Trápia ich zmeny klímy a svet, ktorý je stále viac globálnejší ako lokálnejší. Obaja už roky pôsobia ako dobrovoľníci vo VYDRE, neziskovej organizácií s názvom Vidiecka rozvojová aktivita. V komunite miestnych dobrovoľníkov a dobrovoľníčok si v roku 2022 vybudovali kompostéry aj piecku, zorganizovali aj týždeň dobrovoľníctva s množstvom aktivít venovaných práve ekológii a environmentalistike, ale aj prehlbovaniu vzťahov v komunite. Na workshope ručných prác si zas z kože vyrobili barefoot sandále. Obaja nám ukázali, že ich hodnoty majú ďaleko od konzumu a lesku, čo si na takýchto mladých ľuďoch veľmi vážime. Okrem toho, do tretieho ročníka nášho programu SPOJME HLAVY priniesli ďalších dvoch mladých ľudí, ktorí zreparovali elektriku v chate pre dobrovoľníkov vo Vydrovskej doline, osadili aj tabule s informáciami pre okoloidúcich a zrepasovali staré bicykle. Posilnili tak myšlienku ekologickejšieho fungovania vo Vydrovskej doline a obmedzili v nej vlastné využívanie áut.
Rozhovor s Michalom Urbančokom si môžete prečítať TU.
Lucia Kodríková, Vanessa Paholíková a Nina Hladká, Prosné (2. a 3. ročník SPOJME HLAVY)
Z obce Prosné, neďaleko Považskej Bystrice, pochádzajú rovno tri aktívne dievčatá, ktoré sa zapojili do nášho vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY v dvoch ročníkoch po sebe. Lucka vybudovala v roku 2022 obci Prosné, rovno pred vstupom na edukačný chodník Zlatý kôň, oddychovú zónu pre deti aj pre dospelých. Nájdete tu dendrofón, šmykľavku aj piesok, no predovšetkým altánok, ktorý robí príjemný tieň a dá sa v ňom sedieť. Milé postavičky z dreva pre ňu, aj pre pocestných, vytvoril Luckin strýko. Dnes na tomto mieste organizujú s komunitou mladých ľudí rôzne menšie podujatia, napríklad na svätého Mikuláša. Predtým v podstate mŕtvy priestor sa dnes vďaka Lucke pravidelne využíva.
Vanesska zas v rámci svojho komunitného projektu vytvorila stolnú hru s názvom Moje Prosné. Tá sa viaže na niekoľko významných miest v obci. Skvelé je, že už si ju môžu zahrať aj deti na Základnej škole v neďalekej Udiči! Pre tie Vanesska zorganizovala aj výlet po stopách miestnych legendárnych zbojníkov, na konci ktorého našli túto hru ako poklad vo veľkej drevenej truhlici. Na už spomínanej škole v Udiči zas bola aktívna Nina. Z kumbálu na odkladanie náradia pre telesnú výchovu urobila v škole oddychovú zónu pre žiakov a žiačky. Trefnejší názov ako Zašiváreň už jej ani nemohla dať!
Samuel Boško, Považská Bystrica (3. ročník SPOJME HLAVY)
Na jednej z chodieb Gymnázia v Považskej Bystrici urobil Samo čitáreň pre študentov a študentky. Vybavil ju novými sedačkami, kreslami a policami, ktoré sa počas školského roka 2023/2024 zaplnia knihami. A snáď i tie nasledujúce, no tie už Samo v tejto škole tráviť nebude. Školský rok 2022/2023 bol na gymnáziu jeho posledným, po letných prázdninách mieri za štúdiom medzinárodných vzťahov do Prahy. Mimochodom, police, ktoré uvidíte i vo videu, skladal Samo s kamarátmi jedno poobedie potom, čo doobeda v ten istý deň zmaturoval. Sme nesmierne radi, že bol takto aktívny mladý človek súčasťou práve nášho vzdelávacie programu pre mladých ľudí SPOJME HLAVY.
Jakub Varga, Robert Münnich a Matúš Andráš, Spišská Belá (2. a 3. ročník SPOJME HLAVY)
Títo traja chalani zo Spišskej Belej sa angažujú v miestnom klube pre deti a mládež s názvom Face club. Svojimi aktivitami ho posúvajú na vyššiu úroveň. Napríklad Jakub zariadil v rámci svojho komunitného projektu dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam vo Face clube klubovňu, kde si môžu sami po celom dni oddýchnuť, prípadne plánovať ďalšie aktivity pre deti a mladých ľudí. Face club je totiž primárne určený na vytváranie bezpečného priestoru a voľného času pre všetky vekové kategórie detí žijúcich v okolí. Predovšetkým tam však chodia tie zo sociálne slabšieho zázemia. Okrem toho vytvoril vo Face clube pre deti mini ZOO a k tomu krúžok starostlivosti o zvieratká (drobné hlodavce a hmyz). Spoločne sa teraz o ne stará najmä s deťmi, ktorým doma chýba zvieratko alebo si ho z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť.
Robo zas vytvoril vo Face clube pre deti a mládež dielňu, kde budú spoločne manuálne vytvárať výrobky napríklad z dreva. S vybavením dielne mu pomohol aj miestny podnikateľ, čo si Robo veľmi cení. Matúš má zas na svedomí escape room v podobe záhradného domčeka, z ktorého vôbec nie je také ľahké dostať sa von. Ústrednou postavou escape roomky, ako ju Matúš nazýva, je Jozef Maximilián Petzval, pôvodom práve zo Spišskej Belej. Úlohou návštevníkov a návštevníčok Petzvalovej pracovne je vylúštiť pár záhad a dostať sa von skôr, než vyprší vopred určený čas.
Viktória Ferenčáková, Bratislava (3. ročník SPOJME HLAVY)
Viky pochádza z Levoče, malého mesta na východe Slovenska, momentálne však žije v Bratislave, študuje tu právo. Viky je tiež členkou študentského kvír spolku LIGHT* na Univerzite Komenského. Jedným z cieľov tohto mládežníckeho združenia je rovnosť a inklúzia pre študentstvo aj zamestnanectvo školy. Vytvárať prijímajúce prostredie je v podstate aj cieľom Vikinho komunitného projektu – online kvír knižnice. Tú vytvorila v rámci nášho vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY.
„Mojím projektom chcem dať priestor nielen kvír ľuďom, aby si mohli požičiavať tematické knihy a vzdelávať sa v tejto oblasti. Samozrejme, ide aj o to, aby sa dozvedeli niečo o sebe a o ľuďoch, ktorí sú ako oni. Mnohí kvír ľudia sa necítia bezpečne, keď si vo verejných či univerzitných knižniciach požičiavajú nejakú knihu o tejto téme. Veľa z týchto kníh v knižniciach navyše nie je dostupných, alebo sú len v angličtine. Nejaké knihy už v rámci spolku vlastníme, z peňazí z programu Spojme hlavy kúpime ďalšie,“ povedala nám Viky v marci tento rok, keď s realizáciou tohto projektu ešte len začínala. Dnes jej online knižnicu nájdete na sociálnej sieti Instagram pod názvom kvir_kniznica.
Veľký rozhovor s Viky Ferenčákovou si môžete prečítať TU.
Natália Baničová a Tibor Mitro, Košice (3. ročník SPOJME HLAVY)
Naty a Tibor sú nerozlučná dvojica priateľov z opačných koncov republiky. Ona pochádza z Bratislavy, on z Košíc. Ani to im nebráni stretávať sa pravidelne tu i tam, dokonca realizovať spoločne veľmi zaujímavý projekt s peknou myšlienkou. V špeciálnych školách, nateraz v Košiciach, vytvárajú zelené miesta, bylinkové záhrady, pocitové chodníky aj záhony. V jednej miestnej škole sa im to už podarilo do zdarného konca. A hoci nám májový natáčací deň s deťmi v záhrade prekazilo daždivé počasie, aj vnútri v škole bolo čo robiť. Pozreli sme si ich prednášku o bylinkách, pochytali sme ich, ovoňali a vyriešili sme aj pár kreatívnych zadaní na tému znečisťovania ovzdušia a pomoci zvieratkách pri ich jarnej migrácii. Deti mali z toho radosť, zažili niečo nové, niečo nové skúsili. A to je základ, ktorý Naty a Tibora teší. Teraz svoje aktivity pre deti a školy vylepšujú ešte viac do detailov, na projekt sa im totiž podarilo získať ďalšie financie z európskeho projektu na podporu zelených projektov.
Rebeca Tomagová, Bratislava (3. ročník SPOJME HLAVY)
Rebeca je jedným z najaktívnejších mladých dievčat, ktoré sa kedy zapojili do nášho vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY. Venuje sa grafickému dizajnu, ručnej výrobe brošní a iných ozdôbok, baví ju marketing a do školského časopisu, ktorý vizuálne upravuje, občas aj píše. Gymnázium Juraja Hronca, kde v školskom roku 2022/2023 svoje štúdium úspešne ukončila, malo na jej rast a rozvoj obrovský vplyv. Zostane tam po nej teraz čosi cenné. So svojimi spolužiakmi a kamarátmi dlho pracovali na novej vizuálnej identite školy, z programu SPOJME HLAVY si vytlačili nový merch, ktorý verejnosti predstavili na školskom festivale s názvom GJH dvor. Podporila ich v tom aj školská Nadácia Novohradská. Toto školské podujatie nakoniec navštívili aj bývalí žiaci a žiačky školy, dokonca pricestovali aj tí, čo žijú v zahraničí. Nejeden študent či nejedna študentka isto túžia po takejto silnej komunite vo svojej škole, nech je im GJH inšpiráciou na tvorbu a posilnenie tej vlastnej.
Anketa na záver: Ako hodnotia program SPOJME HLAVY?
Kto sa do nášho programu pre mladých komunitných lídrov prihlásil len pre peniaze a komu na spoločných workshopoch najviac chutí? Komu sa s kým dobre behá a kto s kým telefonoval dlhé hodiny? Kto sa o sebe dozvedel, že nemá problém socializovať sa s ľuďmi a kto si zas uvedomil, že v komunikácii s inými na tom nie je až tak zle? Na jednom z osobných stretnutí v roku 2022 sme sa pár účastníkov, účastníčok a mentorov vzdelávacieho programu SPOJME HLAVY opýtali tieto otázky:
- čo vám prvé napadne, keď sa povie SPOJME HLAVY?
- pamätáte si, prečo ste sa prihlásili do programu SPOJME HLAVY?
- prečo ste prijali ponuku stať sa mentormi mladých lídrov a líderiek v programe SPOJME HLAVY?
- čo ste sa vďaka programu SPOJME HLAVY o sebe dozvedeli?
Ďakujeme im za milé, vtipné a úprimné odpovede!
Mohlo by vás zaujímať: 2 projekty s umeleckým zameraním mladých komunitných líderiek
„Môj komunitný projekt sa volá KRESLIKA. Je zameraný na rozvíjanie kreativity u detí na školách. Poukazuje na to, že každé dieťa, odhliadnuc od finančnej situácie jeho rodiny, by malo mať prístup k umeleckým a kancelárskym potrebám. Projekt by mal tiež rozšíriť záujem detí o umenie, ukázať im dôležitosť kreativity a čiastočne im zabezpečiť základné materiály na tvorbu. Hlavnou myšlienkou môjho projektu je pomôcť s kreativitou deťom a mládeži v núdzi formou využitia vecí z druhej ruky.„
Veľký rozhovor s Laurou Lauffovou z Popradu si môžete prečítať TU.
„Kultúra obohacuje ducha, rozširuje obzory, prináša životu pridanú hodnotu, je to cukor, korenie a v niečom aj nevyhnutná voda. Myslím si, že kultúra, špeciálne vizuálne a hudobné umenie, nám pomáhajú rozvíjať kreativitu a zvedavosť. Dnes môžem hľadať skrytý politický kontext dvoch štvorcov nakreslených rôznymi farbami, zajtra sa v mojom mozgu vďaka tomu ľahšie stvorí revolučná idea formátu Einsteinovej teórie relativity. Možno keby sme mali všetci povinnú arteterapiu, ľudia by boli menej náchylní nechať emócie zatieniť ich úsudok.“
Rozhovor s Emou Šimkovou z Bratislavy si môžete prečítať TU.
Vzdelávací program SPOJME HLAVY realizujeme v rámci projektu Mladí komunitní lídri. Projekt Mladí komunitní lídri je podporený z programu ACF –Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
Aj Komunálna poisťovňa finančne podporila realizáciu komunitných projektov mladých lídrov zapojených do programu Spojme hlavy.